Kriz sonrası Rusya'dan ilk üst düzey ziyaret

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un kasım ya da aralık ayında Türkiye'de bir ziyaret gerçekleştirebileceği söyledi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yıl sonuna kadar Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirterek, ziyaretin takvimine ilişkin, "Şu an sadece tahminen söylüyorum, kasım ya da aralık olabilir." dedi.

"MAALESEF 7 AY KAYBETTİK"

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, Türkiye Rusya ilişkilerindeki yeni dönemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg'ta yaptığı görüşmenin yankılarını değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya ilişkilerini daha ileriye taşımak için atacağı somut adımlara ilişkin Karlov, "Türk- Rus ilişkilerine dahil olan herkese daha etkin çalışma çağrısı yapıyorum. Maalesef 7 ay kaybettik. Şu anda yıkılmış olan yapıları yeniden inşa etmemiz lazım. Eski seviyeye ulaşıp yeni ufukları aşmamız gerekiyor." dedi.

"TİCARET HACMİ YÜZDE 43 DÜŞTÜ"

İki ülkenin ticaret hacminin bu yılın ilk 5 ayında yüzde 43 oranında düştüğünü söyleyen Karlov, "Ticaretimizi ve işbirliğimizi geliştirmek için kurulan Karma Ekonomik Komisyonu faaliyet dışıydı. Ama St. Petersburg'ta yapılan zirveden sonra var olan mekanizmalarımızı tekrar canlandırıp ilişkilerimizi geliştirmenin yeni yollarını arayacağız." diye konuştu.

"LAVROV'U TÜRKİYE DAVET ETTİ"

İstanbul'da ekimde yapılacak ortak Karma Ekonomik Komisyon toplantısının öncesinde iki ülkenin ekonomi bakanlarının bir araya gelebileceğini söyleyen Karlov, şunları kaydetti:

"Siyaset alanında da işbirliği yapıyoruz. Dışişleri Bakanlıklarımız düzeyinde bir dizi istişare ve görüşme oldu. Mesela Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, bizim Dışişleri Bakanımız Sayın Lavrov'u Türkiye'ye davet etmiştir. Bir sonraki dönemde de en üst düzeyde görüşmeler yapılacaktır."

İki ülke arasındaki uçak krizini 24 Kasım'da Lavrov'u karşılamak için İstanbul'a giderken öğrendiğini hatırlatan Karlov, o gün gerçekleşmeyen ziyaretin yakında yapılacağına işaret etti.

"KASIM YA DA ARALIK OLABİLİR"

Karlov, şöyle devam etti:

"Sayın Lavrov'un Türkiye'yi ziyareti inanıyorum ki yılın sonuna kadar gerçekleşecektir. Şu an sadece tahminen söylüyorum, kasım ya da aralık olabilir. Ziyaretin programı çerçevesinde sadece istişareler olacaktır. Program konusunda Sayın Çavuşoğlu'nun neler teklif edeceğini bilmiyorum. Zaten bakanlarımızın konuşacakları birçok konu var. Biliyorsunuz daha önce Soçi'de bir araya geldiler, ondan sonra da bizim Dışişleri Bakan Yardımcımız ve Türkiye'den müsteşar yardımcısı düzeyinde iki defa istişare yapıldı. Bunlardan biri özellikle Suriye ve Ortadoğu konuluydu. Dolayısıyla bu görüşmenin gündeminde birçok başlık olacaktır."

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ