Kurbanlıkları sakinleştirmek için bulduğu yöntem gülümsetti

Samsun'da bir besici, kurban pazarında satışa sunduğu hayvanlarına, sakinleştirmek için 'arabesk' müzik dinletiyor.

Samsun'da bir besici, kurban pazarında satışa sunduğu hayvanlarına, sakinleştirdiğine inandığı için arabesk dinletiyor.

ARABESK YAYINI YAPIYOR

İlkadım ilçesi Çatalarmut Mahallesi'nde kurulan canlı hayvan pazarına 150 büyükbaş getiren Murat Baltalı, barınakta kurduğu ses sitemiyle kurbanlıklara arabesk yayını yapıyor. Arabesk çalınan barınak, kurbanlık bakmaya gelen vatandaşların da dikkatini çekiyor.

HAYVAN ÇİFTLİKLERİ VAR

Samsun'un Havza ilçesinde besicilik yapan Baltalı, babası ve kardeşleriyle çalıştıkları büyükbaş hayvan çiftliklerinin bulunduğunu söyledi.

"MÜZİĞE ALIŞKINLAR"

Çiftlikte buzağı alıp büyüttüklerini belirten Baltalı, "Çiftliğimde ahıra 2 hoparlör koyduk. Yem vereceğimiz zaman müzik yayını yapıyoruz. Hayvanların bakımı bitene kadar müzik çalıyor. Çıktığımız zaman kapatıyoruz. Yetiştirdiğimiz hayvanları küçüklükten bu yana müzikle büyütüyoruz, müziğe alışkınlar. Müzik eşliğinde sularını, yemlerini daha rahat yiyorlar. Müzikle beraber su içiyorlar, rahat içiyorlar. Böyle alıştırdık, böyle devam ediyor." ifadelerini kullandı.

AYNI SİSTEMİ KURDULAR

Kurban pazarında da aynı sistemi kurduğunu dile getiren Baltalı, barınaktaki ses sistemi aracılığıyla kurbanlıklara arabesk müzik dinlettiklerini kaydetti.

"RAHAT HAREKET EDİYORLAR"

Hayvanların müzik dinlerken rahatladıklarına inandığını anlatan Baltalı, "Müzik dinledikleri zaman yemek yerken, su içerken birbirleriyle dövüşmüyorlar. Daha rahat hareket ediyorlar. Çevremizdeki besiciler de sayemizde müzik dinliyor. Müşteriler geldiği zaman 'Değişikmiş, müzik dinletiyorlar, güzel uygulama' diyor. İlgi çekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

PAYLAŞ