Lice'deki Operasyonda 'Erhan Siser' Kod Adlı Terörist Öldürüldü

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde başlatılan operasyonda aranan teröristler arasında yeşil listede yer alan 'Erhan Siser' kod adlı Edip Yetüt öldürüldü.

Lice kırsalında devam eden operasyonda 4 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden birinin 22 suçtan arandığı ve Diyarbakır'daki 7 saldırının failinin olduğunun değerlendirildiği duyuruldu. Öldürülen teröristin başına 1 milyon TL ödül konulduğu ve yeşil listede yer alan 'Erhan Siser' kod adlı Edip Yetüt olduğu öğrenildi.

7 AYRI SALDIRININ FAİLİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün gece saatlerinde etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, 22 ayrı suçtan arandığının ve Diyarbakır'da 7 ayrı el yapımı patlayıcı ile yapılan saldırının faili olduğunun değerlendirildiği belirtildi.
VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, Lice, Hani ve Kulp ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasında kalan 18 köyde önceki gün başlatılan "Bayrak-41 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Tolga Topçuoğlu Müşterek Operasyonu"na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İcra edilen operasyon kapsamında, 6 Mart 17.00 ile 7 Mart 13.00 itibariyle, Lice ilçesi Güldiken köyü Eskiköy mezrası mülki sınırları içerisinde temas araması faaliyeti esnasında saat 18.05 sıralarında 4 kişilik dinamik bölücü terör örgütü grubu tespit edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensupları Hava Kuvvetleri unsurlarınca saat 22.20 sıralarında ateş altına alınmıştır. Bölgede temas araması icra etmek maksadıyla 2 Jandarma Komonda Timi saat 23.00 sıralarında hava hücum harekatıyla hedef bölgesine sevk edilmesi sonucunda girilen silahlı çatışma sonrasında 4 terörist silah ve teçhizatı ile birlikte etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerin üzerlerinde yapılan aramada 1 adet Kaleşnikov piyade tüfeği, 11 şarjör, 120 adet mühimmat, 7 adet el bombası, 1 adet Glock marka tabanca, 2 adet tabanca şarjörü, 10 adet tabanca mühimmatı, 3 adet sırt çantası, 2 takım kar elbisesi, 3 adet silah temizleme yağı, çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir" denildi.

"ERHAN SİSER" KOD ADLI TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamada, "Yapılan ön incelemede cesetlerden birinin 7 kez 'Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma', 8 kez 'Silahlı terör örgütüne üye olma', bir kez 'Kamu malına zarar verme', 2 kez 'Adam öldürme', 4 kez de 'Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' olmak üzere 22 ayrı suçtan aranma kaydı bulunan ve kriminal inceleme raporlarına göre Diyarbakır ilinde 7 ayrı mayın/EYP patlatması olayının faili olan BTÖ mensubu "Erhan-Siser" kod adlı Edip Yetüt'e ait olduğu değerlendirilmektedir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara olumsuz hava ve iklim şartlarına rağmen, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı emir komutasında Diyarbakır-Bingöl il sınırları kuzeyindeki Bingöl ili mülki sınırları içerisindeki birlikler de dahil olmak üzere artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

OPERASYONA 17 HELİKOPTER DESTEK VERİYOR

Lice, Hani ve Kulp ilçelerinin kuzeyi ile Bingöl sınırları arasında 20 kilometre derinliğinde ve 50 kilometre uzunluğundaki yaklaşık 1000 kilometrekarelik alanda 2 gün önce başlatılan operasyon sürüyor. PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, sığınak ve barınakların imhası, aranan kişilerin yakalanması, uyuşturucu kaçakçılarına yönelik 7 bin asker, polis ve korucu ile yürütülen operasyona havadan 17 helikopter destek verirken; dün bölgede PKK'lı teröristlere ait görüntülerin tespit edilmesinden sonra savaş uçakları belirlenen hedefleri bombaladı. Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssü'nden kalkan savaş uçaklarının da dün katıldığı operasyonda 4 PKK'lının etkisiz hale getirildiği ve bu teröristlerin kimlik tespit çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Operasyon bölgesinde 28 yol kontrol uygulama noktası kurulurken, söz konusu bölgelere giren çıkan bütün araçlar ve kişiler güvenlik taramasından geçiriliyor.


PAYLAŞ