Mahalleli durdurduğu araçları tek tek kontrol etti

Sakarya'nın Geyve ilçesinde, geçim kaynakları kestane olan mahalleli dışarıdan gelenlerin ormandan kestane toplamasını engellemek için araçları kontrol etti.

Sakarya'nın Geyve İlçesi Maksudiye Mahallesi sakinleri, dışarıdan gelenlerin ormandan kestane toplamasına engel olmak için mahalle girişinde araçları kontrol etmek istedi.

MAHALLE SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Geyve'nin 55 haneli Maksudiye Mahallesi'nde ormanda kestane toplayarak pazarlarda satan mahalle halkı, dışarıdan gelen kişilerin ormandan kestane toplamasına tepki göstererek, mahalleye giren araçları kontrol etmeye başladı. Jandarma, mahalleye gelerek mahalle sakinlerine yaptıklarının yasal olmadığını belirtti.

JANDARMA GÜÇLÜKLE İKNA EDEBİLDİ

Kalabalıktakilerle jandarma arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Jandarmanın ikna etmesi üzerine mahalle halkı yolda kontrol yapmayı bıraktı. Maksudiye Mahallesi sakinlerinin tepkileri üzerine jandarma trafik ve Orman İşletme Şefliği görevlileri yolda kontrolde bulunarak, ormandan izinsiz kestane toplanılmasına engel oldu.

"MÜDAHALE ETTİĞİMİZDE 'TAPUNU ÇIKAR' DİYORLAR"

Maksudiye Mahallesi Muhtarı Osman Demir mahallelerine dışarıdan gelenlerin kestaneleri topladığını, geçim kaynaklarının kestane olduğunu ifade ederek, "Dışarıdan mahallemize gelenler, mahallemizde ve ormanda bulunan ağaçlardan kestaneleri topluyor. Müdahale ettiğimizde 'tapunu çıkar' diyorlar, bu nedenle sıkıntılar yaşanıyor. Biz de bu tatsız tartışmaları önlemek için burada toplandık. Mahallemize kestane toplamaya gelen araçları geri çeviriyoruz" dedi.

"BİZE HAKARET EDİP SİLAH GÖSTERENLER VAR"

Mahalle sakinlerinden Ali Safitürk ise "Dışarıdan gelip kestaneleri toplayan insanların mahallemize ve ormana girmelerine engel olmak için burada toplandık. Gelenleri geri çeviriyoruz. Bize hakaret edip silah gösterenler bile var. Biz burada insanların birbirine zarar vereceğini düşünüyor ve korkuyoruz. Köyümüzde öyle insanlar var ki sadece kestaneden geçiniyor. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz" diye konuştu.

PAYLAŞ