Mahkemeden HDP'li vekile son çağrı! Yoksa zorla getirilecek

Batman'da, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a, mahkemeye gelmemesi halinde 'zorla getirilme' çağrı kağıdı gönderildi. Başaran, mahkemeye gitmeyeceğini açıkladı.

Batman'da, 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi, milletvekili olması nedeniyle ifadesi alınamadığı için dosyası tefrik edilen HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a, mahkemeye gelmemesi halinde 'zorla getirilme' çağrı kağıdı gönderdi.

55 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

Batman'da, 15 Şubat 2014 yılında Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi yıldönümü için düzenlenen ve olayların çıktığı yürüyüş için, aralarında o dönem BDP il yöneticisi olan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın da bulunduğu 55 kişi hakkında, 'Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama' suçundan Batman 5'inci Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

BAŞARAN'IN DOSYASI AYRILDI

Dava açılma sürecinde Milletvekili olduğu için Başaran'ın dosyayı ayrıldı. Mahkeme diğer 54 kişi hakkında kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma suçundan kavuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verdi.

'DURUŞMAYA KATILMA ÇAĞRISI'

İfadesinin alınması için HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a duruşmaya katılma çağrısı gönderen Batman 5'nci Asliye Ceza Mahkemesi çağrı kağıdında, "Mazeretiniz olmadığı halde duruşmaya gelmediğinizde CMK 176/2 maddesi uyarınca zorla getirileceğiniz CMK 206/1 madde uyarınca delillerin ortaya konulmasında başlanacağı; CMK 98/3 maddesi gereğince hakkınızda yakalama emri düzenlenebileceği ihtar olunur" denildi.

"MAHKEMEYE GİTMEYECEĞİM"

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, gitmediği taktirde içerisinde "zorla getirilme" uyarısı da bulunan çağrı kağıdına partisinin aldığı karar gereğince uymayacağını ve mahkemeye gitmeyeceğini söyledi.

'ZORLA GETİRİLME' ÇIKARILMIŞTI

Milletvekilleri dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra ifade vermeye gitmeyen milletvekillerinin zorla getirilmesinin 1990'lardaki gibi bir görüntü oluşturacağı belirtilerek, gönderilen ifade çağrısında bir değişikliğin yapıldığı açıklanmıştı. Çağrıya uyulmazsa "zorla getirme" tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarı, çağrı kağıtlarından çıkarılmıştı.

PAYLAŞ