Mahkemenin kararını duyan acılı anne yıkıldı

Manisa'da, eşi Ayşegül Ş.'yi öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan F.Ş.'ye, iyi halden 20 yıl hapis cezası verildi. Kararı duyan acılı anne ise ağladı.

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde, eşi Ayşegül Ş.'yi (40) av tüfeğiyle kasten öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan F.Ş.'ye (Ferhat Şimşek) (45), haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanarak 20 yıl hapis cezasına verildi.

EŞİNİ ÖLDÜRDÜKTEN SONRA JANDARMAYA TESLİM OLDU

Yaşları 4 ile 18 arasında değişen üç çocuk babası çiftçi F.Ş., evhanımı olan eşi Ayşegül Ş.'yi geçen 28 Mart'ta ruhsatlı av tüfeğiyle, Gireli Mahallesi'ndeki evlerinde göğsünden vurdu. F.Ş., iddiaya göre, kanlar içinde kalan eşi Ayşegül Ş.'yi, Alaşehir Devlet Hastanesi'ne götürdükten sonra ortadan kayboldu. Hastanede Ayşegül Ş.'nin yaşamını yitirdiği belirlendi. Antakya'da askerlik yaparken tanışıp evlendiği 19 yıllık eşini öldüren F.Ş., olaydan bir süre sonra jandarmaya gidip, teslim oldu. Jandarmadaki ifadesinde tüfeğin dolu olduğunu bilmediğini ileri süren F.Ş., sevk edildiği adliyede tutuklandı.

3. DURUŞMA GÖRÜLDÜ

F.Ş. hakkında, 'Kasten eşini öldürmek' suçundan Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Duruşmaya, sanık F.Ş., avukatı Fedai Kozanoğlu, öldürülen Ayşegül Ş.'nin Hatay'da yaşayan annesi Fatma Yılmaz, ablası Nuran Yılmaz, kardeşi Abdullah Yılmaz, avukatları Salih Mahsenoğlu katıldı. Duruşmayı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de izledi.Savcı mütalaasında, sanığın, haksız tahrik indirimi uygulanarak cezalandırılmasını istedi.

AVUKATI İNDİRİM İSTEDİDuruşmada söz alan sanık F.Ş.'nin avukatı, müvekkilinin eşini öldürme kastının olmadığını belirtip, "Tüfeğinde üç fişek olmasına rağmen sadece birisini kullanmıştır. Maktulü olaydan hemen sonra hastaneye taşımıştır. Bu da kasıt olmadığını göstermektedir. Cezasında indirim uygulanmasını istiyoruz" dedi. Sanık F.Ş. de avukatının yaptığı savunma doğrultusunda karar verilmesini talep etti. Öldürülen Ayşegül Ş.'nin avukatı ise sanığın kasten adam öldürmek suçunu işlediğini belirterek, bu nedenle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

CEZA 20 YILA DÜŞÜRÜLDÜTarafların dinlenmesinin ardından verilen 5 dakikalık aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, savcının mütaalasında talep ettiği haksız tahrik indirimini uygulayıp, F.Ş.'yi önce kasten eşini öldürme suçundan 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın duruşmalardaki iyi hali ve eylemden sonraki davranışlarını dikkate alıp, cezasında 6'da bir oranında indirim yaparak, temyiz yolu açık olmak üzere 20 yıla düşürdü.GÖZÜ YAŞLI ANNE SANIĞA VERİLEN CEZAYI AZ BULDUSanığa verilen cezayı az bulan acılı anne Fatma Yılmaz, duruşma çıkışında, "Kızımı hep birlikte katlettiler. 'Adalet var', diyorlar. Hani nerede adalet? Kızımın katili hapiste yatar çıkar ama benim kızım geri gelmeyecek. Bunu torunlarıma nasıl anlatacağım" diyerek, ağıtlar yaktı.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, 6 yıldan bu yana çok sayıda dava takip ettiklerini belirtip, "Tüm katiller, ağır tahrik indiriminden faydalanmak üzere söylemler, ifadeler geliştirdiler. Bugün de aynen bu yaşandı.Mahkeme eşe karşı kasten adam öldürmekten sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmadı. Sanığın alması gereken esas ceza budur. TBMM'nden üç yıl önce, kadın cinayetlerinde hiçbir şekilde indirim uygulanmamasını talep ettik. Dört yıla yakındır bu yasa teklifimiz Meclis'te bekletiliyor. Eğer yasa çıkmış olsaydı, bugün bu kadın katilinin cezasında hiçbir indirim yapılmayacaktı" dedi."KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ"Ayşegül Şimşek'in avukatı Salih Mahsenoğlu, karanın bekledikleri yönde olmadığını vurgulayıp, "Maktulün eşini aldattığından bahisle haksız tahrik olarak değerlendirilip, sanığa haksız tahrik indirimi uygulandı. Kararı temyiz için gerekli başvurularımızı yapacağız. Aldatma hiçbir yerde, Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir kanununda haksız tahrik indirimi olarak sayılamaz ve bu yönde bir kanun yönerge bulunmamaktadır" dedi.EŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN MELTEM UYGUN'UN YENGESİ DESTEĞE GELDİAlaşehir'de geçen 11 Ağustos'ta eşi E.E. tarafından sokak ortasında öldürülen Meltem Ece'nin yengesi Müjde Uygun da duruşmayı izleyip, Ayşegül Ş.'nin yakınlarına destek verdi. Görümcesinin fotoğrafıyla duruşmaya katılan Uygun da çıkışta yaptığı açıklamada, "Görümcem 20 Eylül'de boşanacaktı. Mahkeme, günü verilmişti. Bir katilin soy adını taşımasını istemediğim için Meltem'in soyadını fotoğrafında 'Uygun' olarak yazdım. Kadın cinayeti sanıklarına hak ettikleri cezaların verilmesi için buradayım." dedi.

PAYLAŞ