Manchester Saldırganın Babası Güvenlik Müdürü Çıktı

Terörist Abedi'nin abisi İsmail Manchester'da, kardeşi Haşim ve babası Ramadan da Libya'da tutuklandı. Konseri kana bulayan teröristin babası, Trablus'ta güvenlik merkezinin müdürü çıktı.

İngiltere'de pazartesi akşamı ABD'li şarkıcı Ariane Grande'nin konseri sırasında düzenlenen intihar saldırısına dair detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. İngiliz polisi, saldırgan Abedi'nin babası, abisi, kardeşinin tutuklandığını açıkladı. Saldırganın babasının Libya'da güvenlik müdürü olduğu ortaya çıktı. Teröristin saldırı eğitimini Suriye'de aldığı ve DEAŞ bağlantısının kanıtlandığı açıklandı.

TERÖRİSTİN KARDEŞİ SALDIRIDAN HABERDARDI

Manchester'da 22 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren Libyalı saldırganın babası ve kardeşi Libya'nın Trablus kentinde gözaltına alındı. Libya güvenlik güçlerine göre, kardeş Haşim saldırı planlarından haberdardı. Saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 5 kişi daha gözaltına alındı.TERÖRİST, LİBYA'NIN KÖKLÜ AŞİRETİNDEN!

Libya basınına göre, Salman Abedi, ülkenin en güçlü aşiretlerinden el-Abedi'ye mensup. Aşiret, Tobruk ve Guba bölgelerinde etkin. AP'ye göre, babası Ramadan Abedi, şu anda başkent Trablus'ta merkezi güvenlik biriminin müdürü.

TERÖRİSTİN AİLESİ, KADDAFİ DÖNEMİNDE LİBYA'DAN KAÇIP İNGİLTERE'YE SIĞINDI

Ramadan, 90'larda Kaddafi yönetimine karşı çıkan ve El Kaide bağlantılı Libya İslami Mücadele örgütüne üyeydi. Kaddafi yönetimi 1993'te Ramadan hakkında yakalama kararı çıkardı. Aile ülkeden kaçtı, İngiltere'den siyasi sığınma aldı. Salman da orada doğdu, büyüdü.

KADDAFİ DEVRİLDİKTEN SONRA LİBYA'YA DÖNDÜLER

Babası ve ailenin geri kalanı, Kaddafi devrildikten sonra Libya'ya döndü. El-Abedi aşiretinin en ünlü mensuplarından biriyse Abdül Fetih Yunus. Kaddafi'nin en yakın generallerinden biri olan Yunus, isyancılara katılmıştı.

TERÖRİST, SALDIRIDAN 2 GÜN ÖNCE İNGİLTERE'YE GELMİŞ

The Times Gazetesi'nin saldırganın bir okul arkadaşının ifadesine dayandırdığı haberine göre, Salman Abedi, 3 hafta önce Libya'ya gitti ve saldırıdan 2 gün önce İngiltere'ye döndü.

İNGİLİZ İSTİHBARATI, TERÖRİSTİ TANIYORDU

Saldırganın kimliği, Libya asıllı İngiliz vatandaşı Salman Abedi isimli 22 yaşındaki erkek olarak açıklanmıştı. İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, saldırganın istihbarat servislerince tanınmasına karşın saldırıyı nasıl gerçekleştirebildiğiyle ilgili soruya, istihbarat servislerinin çok sayıda kişiyi bildiğini ancak hepsini gözaltına alamayacağını söyledi.

TERÖR TEHDİDİ SEVİYESİ "KRİTİK" DURUMDA KALACAK

Abedi'ye yardım eden kişilerle ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar terör tehdidi seviyesinin "kritik" durumda kalacağını belirten Rudd, ordudan yardım alınmasının da sürdürüleceğini duyurdu.

SALDIRI EĞİTİMİNİ SURİYE'DE ALAN SALDIRGANIN DEAŞ BAĞLANTISI KANITLANDI

Saldırganın geçmişine dair en etkileyici bilgi ise Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb'dan geldi. Collomb, "İngiliz istihbaratından öğrendiklerimize göre İngiliz vatandaşı olan saldırgan, Libya'ya ve oradan da Suriye'ye gitmiş. Radikal terör bağlantılarını ve saldırı eğitimini de orada aldığına inanıyoruz. Böylece Abedi'nin DEAŞ'la bağlantısı kanıtlanmıştır" dedi.

PAYLAŞ