MHP'den bir hamle daha! Gönderdiler

MHP'den kesin çıkarma talebiyle Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevk edildiğine dair yazı eski milletvekili Meral Akşener'e gönderildi.

MHP Genel Merkezinden kesin çıkarma talebiyle Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevk edildiğine dair yazı Akşener'e gönderildi. Akşener, parti tüzüğü gereği tebliğden itibaren 7 gün içerisinde savunmasını vermesi gerekiyor.

YAZI AKŞENER'E GÖNDERİLDİ

MHP'den kesin çıkarma talebiyle Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevk edildiğine dair yazı eski milletvekili Meral Akşener'e gönderildi.

ÇAĞRI HEYETİ ÜYELERİNE DE YAZI GİTTİ

Parti yönetimi, tüzüğün 11, 78 ve 81. maddeleri gereğince disiplin kuruluna sevk edilen Akşener'in yanı sıra Çağrı Heyeti üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'e de konuyla ilgili yazıyı iletti.

7 GÜN İÇİNDE SAVUNMA VERECEK

Parti tüzüğünün disiplin ile ilgili 73. maddesinde "Disiplin Kuruluna sevk edilen partili kendisini sözlü veya yazılı savunabilir. Savunma için süre, savunmaya davet yazısının tebliğinden itibaren 15 gündür. Ancak, seçimlerde ve herkesin gözü önünde veya yayın yoluyla işlenen disiplin suçlarında bu süre 7 gündür." ifadesi bulunuyor.

Tüzüğün parti̇li̇ üyeleri̇n görev ve sorumluluklarını düzenleyen 11, di̇si̇pli̇n cezalarını gerekti̇ren halleri kapsayan 78 ve di̇si̇pli̇n kuruluna tedbi̇rli̇ olarak sevki içeren 81. madde doğrultusunda haklarında işlem başlatılan isimler, 73. madde dolayısıyla savunmalarını tebliğden itibaren bir hafta içerisinde vermeleri gerekiyor.

TÜZÜK TARTIŞMASI

Muhalif hukukçuları, genel merkezin Akşener'i disiplin kuruluna sevk edemeyeceğini iddia ediyor. Söz konusu hukukçular, 19 Haziran'da düzenlenen olağanüstü kurultayda partiden ihraca yönelik maddelerin delegeler tarafından iptal edildiğini, genel merkezin itirazına kadar değiştirilmiş tüzüğün 5 gün "yaşadığını" ve mahkeme tarafından iptal edilmediğini ancak yürütmesini durdurduğunu savunuyor.

ÖZEL HUKUK

Genel merkeze yakın hukukçular ise parti tüzüklerinin de idari ve anayasa yargısında olduğu gibi "özel hukuk" kapsamında olduğunu, bu sebeple mahkeme tarafından yürütmesi durdurulan bir tüzüğün durumu belli oluncaya kadar ondan önceki tüzüğün geçerli olduğuna bu anlamda genel merkezin uygulamasının hukuka uygun yapıldığına işaret ediyor.

AKŞENER'İN AVUKATI: ZAMANLAMA MANİDAR

Avukat Feridun Bahşi, Meral Akşener'le ilgili MHP yönetimince alınan kararın zamanlamasının 'çok manidar' olduğunu da söyledi. "Türkiye'de iktidara alternatif olabilecek tek güç Akşener'di.

AKP taraflarları, Akşener'in başbakanlığını önlemek için devreye girdi" diyen Bahşi, Bahçeli'nin de 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte Türkiye'de birliğin öncüsü olan MHP'nin gücünü kullanarak partideki muhalifleri bertaraf etme hareketi başlattığını öne sürdü. Bahşi, "Akşener için paralelci diyorlar ama hiçbir delil bulamıyorlar. Herkes de Akşener'i çok seviyor bu yüzden ihraç edemiyorlar, disiplin yoluna gittiler" diye konuştu.

PAYLAŞ