Mültecilerin sokağa çıkması yasaklandı

Almanya'nın Bautzen kentinde mültecilerle aşırı sağcılar arasında şiddet olayları yaşandı. Olayların ardından mültecilerin akşam 19:00'dan sonra sokağa çıkmaları yasaklandı.

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nin Bautzen kentinde mültecilerle aşırı sağcılar arasında yükselen tansiyon, şiddet olayları yaşanmasına neden oldu.

TAŞ VE ŞİŞE ATTILAR

Polis, kent merkezinde çarşamba akşamı 80 kadar aşırı sağcı ile 20 kadar mültecinin karşı karşıya geldiğini ve küçük yaştaki mültecilerin aşırı sağcı gruba taş ve şişe attığını söyledi.

100 POLİS GÖREVLENDİRİLDİ

Bundan tahrik olduğu belirtilen aşırı sağcı grupla mülteciler arasında daha sonra arbede çıktığı bilgisini veren polis, olayları bastırmak için 100 polisin görevlendirildiğini de anlattı.

İÇKİ SATILMAYACAK

Olayların ardından polis kentteki güvenlik önlemlerini artırırken yurtlarda kalan mültecilere de akşam 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi. Ayrıca kentteki genç mültecilere de alkol satışı yasaklandı.

BAŞKE YERE GÖNDERİLDİLER

Olayların çıkmasına neden olduğu belirtilen dört gencin de yurttaki diğer mültecileri kışkırtmaması için başka bir yere gönderildikleri bildirildi.

MÜLTECİ YURDU KUNDAKLANDI

Polis yetkilileri kent merkezindeki yoğun güvenlik önlemlerinin birkaç gün daha süreceğini açıkladı. Bautzen'da daha önce de mültecilerle aşırı sağcılar arasında gerginlik yaşanmıştı. Kentteki bir mülteci yurdu kundaklanmış ve yangın büyümeden söndürülmüştü.

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ