Müslim'den bomba açıklama: YPG çekilmek istese de ABD istemez

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi çağrılarıyla ilgili "YPG ve ABD arasında anlaşma var. YPG çekilmek istese de ABD istemez" dedi.

Türkiye'nin sık sık tekrarladığı "YPG Fırat'ın doğusuna çekilsin" çağrısını değerlendiren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, ABD ile YPG'nin anlaşması olduğunu belirterek "Çekilmesine çekildi. Ancak onlar halen orada olanlara YPG diyor. YPG ve ABD arasında birlikte IŞİD'e karşı mücadele etme anlaşması var. Bu durumda bazı bölgelerde YPG çekilmek istese de ABD istemez.

"IŞİD'E KARŞI SAVAŞ SÜRÜYOR"

Halen Menbiç başta olmak üzere bir çok yerde IŞİD'e karşı birlikte savaş devam ediyor. Demokratik Suriye Güçleri zaten uluslararası koalisyonla beraber çalışıyor. Bunlar, IŞİD'le mücadelede bundan sonra da beraber çalışmaya devam edecekler.

"ÇEKİLME KONUSUNDA KARAR YEREL MECLİSLERE AİT"

Bu nedenle çekilme konusunda asıl kararı yerel meclisler veriyor. Cerablus'un hem askeri hem de sivil meclisi var. Bu nedenle asıl belirleyici olan meclislerdir. Ateşkes kararı da Türkiye ile Cerablus Meclisi arasında sağlanmıştı." dedi.

PAYLAŞ