Musul operasyonunda flaş gelişme! 7 köy IŞİD'den geri alındı

Son dakika gelişmesi: Musul operasyonu kapsamında Peşmerge güçleri Hazır Cephesi'ndeki 7 köyü IŞİD'den geri aldı

Irak'ın Musul kentini terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'ndeki 7 köyü geri aldığı bildirildi.

7 KÖY GERİ ALINDI

Musul Operasyon Birimi basın sözcüsü Helgurt Hikmet, yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'nde Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini örgütten geri aldığını belirtti.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin gece yarısı yaptığı açıklamayla harekete geçen Peşmerge güçlerinin, sabah saatlerinde IŞİD mevzilerini bombalaya başladığını söyleyen Hikmet, Musul ile Erbil arasındaki ana yolun da Peşmerge güçlerinin kontrolünde olduğunu aktardı.

2 CANLI BOMBA ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan bölgedeki yetkililerden alınan bilgiye göre, çatışmalar esnasında Peşmerge güçlerine yönelik intihar eylemi düzenlemek isteyen 2 canlı bomba etkisiz hale getirildi.

Musul'u kurtarma operasyonunda ağır silahlarla donatılmış yaklaşık 15 bin Peşmerge gücünün görev aldığı belirtiliyor.

OPERASYON GECE YARISI BAŞLADI

Musul operasyonu gece yarısı 01.40'ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin emriyle başladı. Musul operasyonu hakkında bilgi veren İbadi, Musul kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini duyurdu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü IŞİD'e yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde 04.00 itibariyle eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu. Musul yakınlarındaki köylerden, IŞİD militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık verildi.

TÜRK ASKERİNİN EĞİTTİĞİ SAVAŞÇILAR DA OPERASYONDA

Öte yandan operasyona peşmergelerin yanı sıra Türk askerinin Başika'da eğittiği savaşçılar da katılıyor. Bu güçlerin sayısının 1500 civarında olduğu söyleniyor.

İLK ZAFER PEŞMERGEDEN

Sabah saatlerinde ise operasyondan il zafer haberi geldi. Doğan Haber Ajansı, Musul operasyonu kapsamında Başehre köyünün IŞİD'den Peşmerge güçlerinin eline geçtiğini bildirdi.

Musul Operasyonu Başladı! 3 Koldan İlerliyorlarIrak Başbakanı İbadi: Ne Musul'da, Ne de Irak'ın Başka Yerinde IŞİD KalmayacakTürk Askerinin Eğittiği Ninova Muhafızları da Musul Operasyonuna KatıldıABD'den Musul Operasyonu ve Dabık Mesajı: Türkiye'ye Teşekkür EderizOperasyona 36 Ülkeden 30 Bin Kişi Katılıyor! 3 Bin PKK'lı Musul'da

PAYLAŞ