Musul ve Rakka operasyonlarıyla ilgili kritik açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, planlanan Musul ve Rakka operasyonlarıyla ilgili, "Bu tek başına Türkiye'nin yapabileceği bir şey değil." dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı muhalefet toplantısı gerçekleştirildi. Suriye'de siyasi çözüm arayışları sürerken, Londra'da fikirdaş ülkeler ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Musul ve Rakka operasyonlarına dikkatleri çekti.

"HEM MUSUL HEM DE RAKKA OPERASYONLARI ÇOK ÖNEMLİ"

Çavuşoğlu, "Rakka Suriye'de IŞİD'in üssüdür. Rakka'dan IŞİD'i temizlemediğiniz sürece IŞİD'in mevcudiyeti Suriye de hatta Irak'ta devam eder, çünkü hem Irak'a hem de Suriye'ye gelip geçiyorlar, geçirgenlik var. Zaten sınır diye bir şey kalmadı maalesef ortada. Burada mevcudiyeti devam edecektir. O nedenle eğer IŞİD'i tamamen Suriye'den temizlemek istiyorsak, hem Musul hem de Rakka operasyonu çok önemli. Biz başından beri bunu söylüyoruz.

"TEK BAŞINA TÜRKİYE'NİN YAPABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL"

Karadan yerel güçleri desteklemesek, kara operasyonu olmazsa havdan saldırılarla IŞİD'i yok etmek mümkün değil. Hatta durdurmak mümkün değil. Gerek kamuoyu, basın önündeki söylemlerimize bakarsanız gerekse koalisyon toplantılarında IŞİD'e karşı oluşturulan ve Uluslararası Suriye'ye Destek Grubu toplantılarında yaptığımız tüm açıklamalarda bu var. Ama bu tek başına Türkiye'nin yapabileceği bir şey değil. Tek başına Türkiye'den yapılmasını beklemekte doğru değil.

"HERKESİN KATKI SAĞLAMASI LAZIM"

Evet, sınırımızın diğer tarafından gelen tehdide karşı Özgür Suriye Ordusu ve yerel güçleri desteklemememiz ve katkı sağlamamız son derece doğaldır. Ama Rakka ve diğer bölgelerdeki operasyonu iyi planlamak lazım ve herkesin katkı sağlaması lazım. Yerel güçlerin eğitilip donatılması ve özel kuvvetlerinde sadece bizim değil değişik ülkelerin katkı sağlaması lazım. Yönlendirme yapması lazım. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız, Obama dahil birçok liderle gündeme getirdi. Aynı şekilde bugünkü toplantılarımızda gündeme getireceğiz. Ama esas istihbarat dahil güvenlik birimlerinin bunu çok iyi tartışması gerekiyor ve iyi hazırlanmış, sonuç odaklı bir planın, stratejinin olması gerekiyor." dedi.

"TÜRKİYE'YE OLAN DESTEKLERİNİ VURGULADILAR"

Londra'da fikirdaş ülkeler ile bir araya geldiklerini belirten Çavuşoğlu, "Ateşkes konusunda eş başkanlar Rusya ve ABD'nin bir çabası var. Diğer taraftan Suriye'de siyasi ve kalıcı bir çözüm için tekrar müzakerelerin başlaması, siyasi dönüşüm için neler düşülüyor. Bu açıdan muhalefetin vizyonu nedir. Onlarda bir sunum yaptılar ve toplantıya da katılarak düşüncelerini paylaştılar. Son derece verimli bir toplantı oldu ve fikirdaş ülkeler olarak biz de, ateşkes ve siyasi çözüm konusundaki düşüncelerimiz paylaştık. Dolayısıyla zamanlamasıda iyidi. Faydalı bir toplantı oldu. Bu vesileyle de Boris Johnson'ı tebrik ettim. O da darbe girişiminden hemen sonra beni aramıştı. Bugün bir kez daha Türkiye'ye olan desteklerini vurguladılar." diye ifade etti.

PAYLAŞ