Nazilere ait tuvalet kağıdı açık artırmaya çıkarılacak

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in ordusu Wehrmacht için hazırlanan tuvalet kağıdı, İrlanda'da açık artırmada satılacak.

Whyte's Müzayede Evi, Edelweiss markalı tuvalet kağıdının hiç açılmamış rulosunun 17 Eylül'de başkent Dublin'de yapılacak "Eclectic Collector" açık artırmasında satışa çıkarılacağını açıkladı.

120 AVRO DEĞER BİÇİLDİ

Üzerinde üretici markanın adının ve logosunun yer aldığı tuvalet kağıdı rulosuna 80 ila 120 avro değer biçildi. Rulonun "kesinlikle kullanılmamış" olduğuna işaret eden eden Whyte's yetkilileri, yaklaşık 75 yıllık tuvalet kağıdının birçok koleksiyoncunun ilgisini çektiğini kaydetti.

BÜYÜK KISMI İRLANDALI KOLEKSİYONCUYA AİT

Aynı açık artırmada Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında kullanılmış miğferler, bayraklar, madalyalar, kemerler, bıçaklar, saatler, kılıçlar ve hançerlerin yanı sıra el yazmaları, haritalar ve kartlar da görücüye çıkacak. Satışa çıkarılan eşyaların büyük bir kısmının, İrlandalı bir koleksiyoncuya ait olduğu belirtildi.

İkinci Dünya Savaşı'na ait eşyalar, koleksiyoncular arasında büyük ilgiyle karşılanıyor. Whyte's Müzayede Evi'nde mart ayında yapılan açık artırmada İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmış bir miğfer, 10 bin dolara alıcı bulmuştu.

PAYLAŞ