Obama: Mars'ta yaşam, özel şirketler ile inşa edilecek

ABD Başkanı Barrack Obama, Mars'a giden astronotların orada uzun süre yaşayacağını ve yaşam alanlarının özel şirketler desteği ile oluşturulacağını belirtti.

CNN haber sitesinde, Nasa'nın 'Mars'a Yolculuk' projesi için bir makale kaleme alan Barrack Obama, "astronotları taşıyabilecek ve destek sağlayacak yeni yaşam alanlarının inşa edilmesi" için özel şirketlerle birlikte hareket edeceklerini yazdı.ABD'DE HEDEF 2030'DA MARS

"Bir gün, torunumu omuzuma alıp kafamızı yukarı kaldırdığımızda, yine yıldızlara aynı merakla bakmayı umut ediyorum. Tıpkı insanlığın ilk zamanlarındak gibi" diyerek sözlerine başlayan Obama, Amerika'nın uzay serüveninin yeni bölümünün başladığını belirtti. Bunun için açık bir hedef koyduklarını söylerek, "Bu hedef 2030'lı yıllarda Mars'a insan göndermek, güvenlice geri dönmelerini sağlamak ve bir gün orada daha uzun yıllar yaşamaları için bulgular elde etmek" dedi.

"HÜKÜMET VE ÖZEL ŞİRKETLERİN İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR"

Yaptıkları seçim gereği, Mars'a giden astronotların uzun süre orada kalacaklarını belirten Obama, "Mars'a gitmek, hükümet ve özel şirketlerin işbirliğini gerektirecek. Bununla ilgili çalışmalarımıza önümüzdeki yıllar başlayacağız" ifadelerini kullandı.

NASA'nın halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) ikmali için özel firmalarla işbirliği içinde olduğu biliniyor.

EKİP AÇIKLANDI, DETAYLAR BELLİ DEĞİLGeçtiğimiz günlerde NASA, Mars görevine gidecek 6 kişiyi açıkladı. Bu ekibin adının 'Daedalus' olacağı belirtildi. Ancak NASA'nın "Mars'a Yolculuk" adını verdiği projenin geriye kalan detaylarının belli olmaması eleştirilere neden oluyor.

Obama konuyla ilgili olarak bu hafta Pittsburgh kentinde bilim insanları, mühendisler ve mucitlerin bir araya geleceği bir toplantı düzenleyecek.

KONGRE'DE ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

ABD Başkanı Barack Obama Mars'a mürettebatlı uçuş görevlerini 2010 yılında duyurmuştu. Bazı Kongre üyeleri, Mars projesinin açık bir yol haritasına sahip olmadığı gerekçesiyle Obama'yı eleştirmişti.

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ