Obama'ya küfür eden başkan, ABD'ye kızgın

Obama'ya yönelik hakareti nedeniyle tepki çeken Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD'nin insan hakları eleştirilerine tepki gösterdi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD'nin insan hakları eleştirilerine tepki gösterdi.

"ABD'Yİ DOSTUMUZ ZANNEDİYORDUM"

"Politics" adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Duterte, ABD yönetiminin, göreve geldiği 30 Haziran'dan bu yana izlediği politikalar karşısında sergilediği tavrı eleştirerek "Sağdan soldan herkes saldırıyor. ABD'yi dostumuz zannediyordum. Ancak ABD yönetimi politikalarımızı incelemeksizin bizi eleştiriyor." ifadelerini kullandı.

"BEN FİLİPİNLER DEVLETİNİ TEMSİL EDİYORUM"

ABD'nin, özellikle de Başkan Barack Obama yönetiminin, Filipinler halkını her seferinde yargılamasını hazmedemediğini belirten Duterte, Filipinler halkına "Ben, Filipinler devletini temsil ediyorum. Filipinler halkına hakaret ettiğinizde ya da dünya kamuoyu önünde beni kınadığınızda aslında halkımı çarmıha germiş oluyorsunuz." dedi.

UYUŞTURUCU ÇETELERİNE YÖNELİK UYGULAMALARI TEPKİ ÇEKİYOR

Devlet başkanlığı koltuğuna 30 Haziran'da oturan Duterte'nin özellikle uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına yönelik uygulamaları hem ülke içinden hem de dünyadan yoğun eleştiri alıyor.

3 BİNDEN FAZLA ŞÜPHELİ ÖLDÜRÜLDÜ

Duterte'nin iktidara geldiği günden bu yana 3 binden fazla şüpheli, güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, Duterte'ye söz konusu ölümleri durdurması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyması çağrısında bulunmuştu.

ABD VE OBAMA'YA HAKARET ETMİŞTİ

Laos'ta düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi planlanan Duterte, bir gazetecinin görüşme sırasında uyuşturucuyla mücadele konusunda gelebilecek olası eleştirilere nasıl cevap vereceği sorusu üzerine, ABD ve Obama'yı hakarete varan sözlerle eleştirerek kimsenin kendisinden uyuşturucuyla mücadele konusunda hesap soramayacağını dile getirmişti.

"ÜZGÜNÜM" DEDİ, ÖZÜR DİLEMEDİ

Bu açıklamalar üzerine görüşme iptal edilmiş, Duterte de iptalden dolayı "üzgün" olduğunu belirtmiş ancak özür dilememişti.

PAYLAŞ