Obama'ya 'o... çocuğu' diyen Duterte'den ilk açıklama!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte basın mensuplarına yaptığı açıklama esnasında ABD Başkanı Obama'ya küfür ettiği için pişman olduğunu söyledi.

Sözcüsü aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD Başkanı Barack Obama'ya 'o….. çocuğu' dediği için pişman olduğunu açıkladı.

''PİŞMANLIK DUYUYORUZ''

Sputnik'in haberine göre, sözlerinin bir gazetecinin sorusuna karşılık güçlü açıklamalar olduğunu savunan Duterte, "Bunların ABD Başkanı'na karşı şahsi bir saldırı izlenimi yaratmasından pişmanlık duyuyoruz." dedi.

Öte yandan açıklamada, ASEAN zirvesi kapsamında yapılması planlanan Obama-Duterte görüşmesinin ertelenmesinin karşılıklı bir karar olduğu iddia edilerek, "Uluslarımızın öncelik ve algıları arasındaki farklılıkları ortadan kaldırma ve her iki ülke için de karşılıklı sağduyulu yollarla çalışmak için can atıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Duterte, ASEAN zirvesine ev sahipliği yapacak Laos'a doğru yola çıkmadan önce bir gazetecinin "Obama ile görüşmenizde uyuşturucuyla mücadele konusundaki eleştirilere nasıl yanıt vereceksiniz?" sorusuna karşılık, kimseye yanıt vermeyeceğini söylemiş ve "Putang ina (o….. çocuğu) o forumda seni lanetleyeceğim." demişti.

Duterte'nin bu sözlerine G20 Liderler Zirvesi'nin kapanışında yanıt veren Obama, "Açıkça görülüyor ki Filipinler halkı bizim en yakın dost ve müttefiklerimizden biri, Filipinler de bizim bir müttefikimiz. Ama her zaman bir görüşme yapmadan önce, o görüşmenin gerçekten verimli geçeceği ve bir sonuç alacağımızdan emin olmak isterim." ifadelerini kullanmıştı. Obama'nın Duterte ile yapacağı görüşmeyi iptal edeceği mesajı verdiği bu sözlerin ardından Beyaz Saray bir açıklama yaparak Laos'ta yapılacak Obama-Duterte görüşmesinin gerçekleştirilmeyeceğini duyurmuştu. ABD başkan adayı Donald Trump gibi spekülatif açıklamalara imza atan Duterte, 'Filipinler'in Trumpı' olarak anılıyor.

PAYLAŞ