Öğrencilerin kış kabusu sona erecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde özellikle kış aylarında yiyecek bulmak için kampüs içerisine giren domuz sürülerini engellemek amacıyla, 4 kilometrelik set çekiliyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde özellikle kış aylarında yiyecek bulmak için kampüse giren domuzları engellemek amacıyla, 4 kilometre uzunluğunda bir duvar inşa edilmesi için çalışmalara başlanıldı.

YÖNETİM TEDBİR KARARI ALDI

Sivas'ta kış ayları nedeniyle kırsal kesimde yiyecek bulmakta güçlük çeken domuz sürülerinin önceki yıllarda sık sık Cumhuriyet Üniversitesi kampüsüne inmesi üzerine, yönetim tedbir kararı aldı.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLER TALEP ETTİ

Üniversite yakınındaki Kardeşler Ormanı'ndan gelen domuz sürülerinin öğrenci ve porsoneli ürkütmesi üzerine, alana girişlerini önlemek için çalışma başlatıldı. Özellikle ikinci öğretim gören öğrencilerden gelen talepleri dikkate alan üniversite yönetimi, ormanlık alan ile üniversite kampüsü arasına duvar yaptırmaya karar verdi.

UZUNLUĞU 4 KİLOMETRE OLACAK

60 santimlik istinat duvarı örülerek, üzerine de tel örgü eklenmeye başladı. 2 metre 10 santim yüksekliğindeki set ile yabani hayvanların kampus içerisine girilmesinin önleneceği belirtildi. Setin toplam uzunluğunun 4 kilometre olacağı öğrenildi.

"ARTIK YABANİ HAYVANLAR GİREMEYECEK"

Devam eden duvar inşaatında incelemelerde bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Alim Yılmaz, "Üniversitemizin üst kısmı ormanlık alan olduğu için özellikle kış aylarında yabani hayvanlar üniversitemize su ve yiyecek bulmak için geliyorlar. Özellikle domuzların çok fazla geldiğini biliyoruz. Üniversitemizde ikinci öğretim yapılıyor. Öğrencilerimiz gece 22.30'da dersten çıkıyorlar. Bir de lojmanlarımızda oturan hocalarımız var. Yabani hayvanların üniversitemize girmesini, herhangi bir tehlikenin oluşmasını önlemek için bir duvar çekmeye karar vermiştik. Bundan sonra artık yabani hayvanların üniversitemize girmesi bu sayede engellenmiş olacağız" dedi.

PAYLAŞ