Öldürüldüğü iddia edilmişti! Yeni video çekti

Nijerya'da öldürüldüğü öne sürülen Boko Haram lideri Ebubekir Şekau yeni bir video yayınlandı. Şekau, kendisini yakalayamayan ülkelerin liderleriyle alay etti.

Nijerya Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen operasyonlarda ağır yaralandığı iddia edilen Boko Haram örgütü lideri Ebubekir Şekau'nun yeni bir videosu yayınlandı.

ALAYCI İFADELER KULLANDI

Video paylaşım sitesi Youtube üzerinden paylaşılan 39 dakikalık videoda, Şekau ağır yaralandığına dair iddiaları yalanladı.

Şekau, videoda Çad Gölü havzasındaki ülkelerin liderleri ve destekçileri hakkında kendisini yakalayamadıkları için alaycı ifadeler kullandı.

"OPERASYON FELAKET"

İki yıl önce Chibok kentindeki bir yatılı okuldan kaçırılan kız öğrencilerin ailelerine seslenen Şekau, ancak hükümetin tutuklu Boko Haram üyelerini serbest bırakması durumunda çocuklarını görebileceklerini bildirdi. Şekau, kız öğrencileri kurtarmak için düzenlenen operasyonu "felaket" olarak niteledi.

"BOŞ BİR PROPAGANDA"

Diğer yandan Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, kızların şartsız salıverilmesini gerektiğini belirtilerek yayınlanan videonun "boş bir propaganda" olduğunu ifade edildi.

Nijerya ordusu, Şekau'nun 23 Ağustos'ta Hava Kuvvetlerinin Borno eyaletindeki Sambisa kırsalında düzenlediği operasyonda ağır yaralandığını duyurmuştu.

219 KIZDAN HABER ALINAMIYOR

Ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014'te baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Boko Haram militanlarının kaçırdığı kız öğrencilerden 57'si kaçmayı başarırken 219'undan haber alınamıyor.

17 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren, lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan Boko Haram, 17 bine yakın kişinin ölmesine neden oldu. Örgüt, geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.

PAYLAŞ