Olimpiyat tesisleri perişan durumda

Rio Olimpiyat Oyunları'nın başlamasıyla birlikte akıllara, "Daha önce kullanılan tesisler şimdi ne durumda?" sorusu geldi.

Brezilya'nın ev sahipliğinde gerçekleşen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları devam ederken, ekonomik ve siyasi krizlerle
çalkalanan ülkede bu organizasyonun tüm toplumsal tepkilere rağmen gerçekleşmesi, "Devasa bütçelerle inşa edilen
olimpiyat tesislerine daha sonra ne oluyor?" sorusunu gündeme getirdi.

SARAYBOSNA'DAKİ TESİSLER PERİŞAN HALDE

Milyonlarca dolar harcanan bu olimpik tesisler, organizasyonun bitmesinin ardından çoğunlukla atıl kalıyor. 1984 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tesisler, ardından çıkan iç savaşın da etkisiyle birer metruk yapıya dönüştü.

 

ASKERİ ÜS OLARAK KULLANANLAR DA VAR

Bazı yapılarsa şu an askeri üs olarak kullanılıyor. ABD'deki 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları için yapılan stadyum ise 1 sene sonra otopark yapılmak üzere yok edildi. Japonya'daki 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda kullanılan tesisler şimdi sadece turistlerin fotoğraf çektirdiği boş bir alan durumunda.

ATİNA'YI KRİZE SÜRÜKLEDİ

Bisiklet stadyumu ise şoför adayları tarafından direksiyon çalışma pisti olarak kullanılıyor. Başkent Atina'daki 2004 Yaz Olimpiyat Oyunları için 12 milyar dolar harcayan Yunanistan ise, olimpiyatlardan sonra ekonomik krize girdi.

Tamamen atıl kalan olimpiyat köyündeki tesislerde şimdi, Avrupa Birliği'ne giriş umuduyla bekleyen sığınmacılar için bir çadır kampı bulunuyor.

Kaynak: Habertürk

PAYLAŞ