Operasyonda flaş PKK gelişmesi! Resmi olarak yoklar ama...

ABD ile İran, Musul Harekatı'na yönelik detaylar konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre, PKK'lı teröristlerle Şii Haşdi Şabi milisleri Irak ordusu çatısı altında operasyona dahil edilecek.

Günlerdir beklenen haber geldi ve Musul operasyonu başladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü IŞİD'e yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını duyurdu.

ABD İLE İRAN ANLAŞTI! PKK DA OPERASYONA DAHİL

ABD ile İran'ın, Musul Harekatı'na yönelik detaylar konusunda anlaştığı ve anlaşmaya göre, PKK'lı teröristlerle Şii Haşdi Şabi milislerinin de Irak ordusu çatısı altında operasyona dahil edileceği ortaya çıktı.Kent çevresinde konuşlu kara gücü sayısı 30 bini bulmuş durumda ve operasyona dahil olan ülke sayısı ise 36.İşte operasyona katılacak güçlerin dağılımı1) Irak ordusuna bağlı 250 kişiden oluşan 16 özel operasyon alayı2) Irak ordusuna bağlı sayıları 250 ila 300 arasında değişen32 adet piyade alayı. (15 ve 16. tümene bağlı)3) 150'şer kişiden oluşan 16 tank taburu (Irak ordusunun 9. tümenine bağlı)4) 4 zırhlı alay (Irak ordusu 9. tümenine bağlı)5) 12 acil müdahale alayı (Ninova özel polis birimine bağlı)6) 12 acil müdahale alayı (3. orduya bağlı)7) 8 Haşdi Vatani alayı (1 ve 2. tugaylar)8) 8 Ninova Polis Komutanlığına bağlı Swat taburu9) Irak Federal Polis Teşkilatına bağlı 8 mekanize alayı10) Koalisyon ve Irak ordusuna bağlı uzun menzilli topçu bataryaları11) 1 Tümen peşmerge ve 2 tümen Haşdi Şabi milis gücü (destek amaçlı)12) ABD öncülüğünde şekillenen koalisyon gücüne ait10 filo ve Irak Hava Kuvvetleri'nden 3 filo13) Koalisyon ve Irak'a bağlı toplam 10 taarruz helikopter filosu operasyonun muharip gücünü teşkil ediyor.3 BİN PKK'LI GİRECEKMusul Harekatı'nda ABD, İngiliz ve Fransızların yoğunlukta olduğu 700 kişilik özel operasyon gücünün aktif görev alacağı öğrenildi. Yine 400'den fazla ABD askeri de zırhlı güçlerle ve topçu bataryalarını yönetecek.

Listede PKK'nın yer almadığı resmi olarak ifade edilse de 30 bin kişilik kara gücünün çoğunluğunu Şii milisler, 3 binini de PKK'lı teröristler teşkil ediyor. Şengal bölgesindeki PKK'lılar, Irak ordusu içinde harekata katılacak. (Kaynak: Yeni Şafak)

PAYLAŞ