Orgeneral Akar: Şehitlerimizin Tek Bir Damla Kanı Dahi Yerde Kalmayacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "Şehitlerimizin ve gazilerimizin tek bir damla kanı dahi yerde bırakılmayacak" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hatay bölgesinde Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili inceleme ve denetlemelerde bulundu. Akar, "Şehitlerimizin ve gazilerimizin tek bir damla kanı dahi yerde bırakılmayacak" dedi.

Orgeneral Akar, 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekat hakkında bilgi alarak, direktiflerini verdi.

"SİVİLLER BİZİM İÇİN DOKUNULMAZDIR"

Orgeneral Akar denetlemeler sırasında, "Harekatın esas maksadının, sınır bölgesinde ve Afrin'de barış, güvenlik ve istikrarın temini, bölge halkının teröristlerin zulmünden kurtarılması ve Türkiye'de bulunan Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönmelerinin sağlanması olduğunu, harekat esnasında sıkça görüldüğü üzere, teröristlerin bilinçli bir şekilde sivil kıyafet giymelerine ve sivillerin hayatını hiçe sayarak, haince, meskün mahallerdeki birçok evi tahkimli mevzii ve barınak olarak kullanmalarına rağmen, masumlara/sivillere ve çevreye zarar vermemek için her türlü dikkat ve gayretin sarf edildiğini, masumların/sivillerin bizim için dokunulmaz olduklarını, Harekatın, BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ve BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda yürütüldüğünü, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olunduğunu, Harekatın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadeleyi esas aldığını, Şehitlerimizin ve gazilerimizin tek bir damla kanının dahi yerde bırakılmayacağını, bu kapsamda bölgedeki teröristlerin kökü kazınıncaya kadar mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini" ifade etti.

"ŞEHİTLERE ALLAH'TAN RAHMET, GAZİLERE ACİL ŞİFALAR DİLERİM"

Orgeneral Akar, "Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı ve gazilerimize acil şifalar" dileyerek, "harekata katılan tüm personeli göstermiş oldukları kahramanlık ve fedakarlıklardan dolayı kutladığını, alınlarından öptüğünü" ifade etti. Akar, "müteakip süreçte de başarılarının devam edeceğine yürekten inandığını" belirtti.

PAYLAŞ