Ortalık karıştı! Sneijder'in frikik golü için ofsayt tartışması

Gazeteci Altan Tanrıkulu, Sneijder'in Bursaspor maçındaki frikik golünün değişen kurallar nedeniyle ofsayt gerekçesiyle sayılmaması gerektiğini söyledi.

Galatasaray'ın Bursaspor karşısında öne geçtiği gol sosyal medyada tartışma konusu haline geldi. Gazeteci Altan Tanrıkulu'nun Hollandalı futbolcunun attığı gol için ofsayt iddiasında bulunması olayı farklı bir boyuta getirdi.

Çünkü futbolda sezon başında getirilen yeni kurallar Sneijder'in golünün ofsayt gerekçesiyle sayılmaması gerektiğini söylüyor.

OYUNCULAR BARAJIN GERİSİNDE

Hollandalı futbolcunun dün kullandığı frikik atışı sırasında sarı kırmızılı 3 futbolcu Bursa barajının sağında durmuş ve yeşil beyazlıların savunma çizgisinin önünde yer almıştı.

YENİ KURALDA NE DİYOR?

Örneğin, ofsayt pozisyonunda yer alan bir oyuncu, kaleye doğru çekilen şut sırasında hiçbir hamle yapmasa ve top sadece yanından kaleye gidip gol olsa dahi 'ofsayt' bayrağının kalkmasına neden olacak. Bu şekilde atılmış bir gol artık geçerli sayılmayacak. Yeni kuralda oyuncu topa dokunma niyeti taşımasa bile pozisyonun içinde ise ofsayt olacak. Eski kuralda, oyuncu topa dokunmadığında ya da pozisyonda sabit kaldığında ofsayt kararı verilmiyordu.

PAYLAŞ