Ortaya çıkan raporu çok konuşulacak! ABD'nin IŞİD yalanı deşifre oldu

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi üyeler, yayınladıkları raporda ABD'nin terör örgütü IŞİD ile mücadelede kaydedilen ilerlemeyi abarttıklarını açıkladı.

ABD her fırsatta, DAEŞ terör örgütüne karşı Ortadoğu'da ilerleme sağladığına dair rapor ve açıklamalar yaparken, gelişmeler hakkında bir rapor da Temsilciler Meclisi'den geldi.

OPERASYONLAR ABARTILIYOR

Cumhuriyetçi üyeler, yayınladıkları raporda ABD'nin Ortadoğu'daki operasyonlarını yürüten CENTCOM yetkililerinin IŞİD ile mücadelede kaydedilen ilerlemeyi "abarttıklarını" açıkladı.

KOMUTANLIĞIN ANALİZLERİNE DAİR RAPOR YAYINLANDI

Temsilciler Meclisi'ndeki Silahlı Hizmetler Komitesi, İstihbarat Komitesi ve Tahsisatlar Komitesi Savunma Alt Komitelerinin Cumhuriyetçi başkanları tarafından oluşturulan bir çalışma ekibi, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) IŞİD ile mücadelede sağlanan ilerlemeye dair manipülasyon yaptığı iddialarının ardından, mercek altına aldıkları komutanlığın analizlerine dair rapor yayınladı.

TOPLAM 15 SAYFA

Çalışma ekibi, tespitlerine dair 15 sayfalık başlangıç raporunu bugün kamuoyuyla paylaştı.Raporda CENTCOM'un, diğer istihbarat raporlarının aksine IŞİD ile mücadelede "pembe bir tablo çizdiği" savunuldu.Raporda, "Ortak çalışma ekibi tarafından spesifik konularda yapılan değerlendirmede, 2014-2015 döneminde CENTCOM'un sunmuş olduğu analizler, diğer istihbarat kuruluşlarının sunmuş olduklarına ve sahada yaşananlara nazaran belirgin bir biçimde daha iyimserdi. Üstelik CENTCOM'un birçok basın bildirileri ve Kongre'de oturumlarda verdikleri ifadeler sahadaki gerçeklerden çok daha olumlu yansıtıldı." ifadesi kullanıldı.

"SAVAŞÇILARIMIZ BUNDAN ZARAR GÖREBİLİR"

Çalışma ekibi üyelerinden Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Ken Calvert, yaptığı yazılı açıklamada başlangıç raporunda yer alan bulguların takipçisi olacaklarını belirtti. Calvert, açıklamasında şu ifadeye yer verdi:"CENTCOM'da olanlar kabul edilemez, üst düzey politika belirleyicilere yanlış analizler sunulduğunda savaşçılarımız bundan zarar görebilir."ABD Savunma Bakanlığının da CENTCOM'un söz konusu analizlerine dair ayrı bir inceleme başlattığı bildirildi.ABD, DAEŞ'e yönelik hava operasyonlarını Irak'ta Ağustos 2014, Suriye'de ise aynı yılın eylül ayında başlatmıştı.

PAYLAŞ