Otizmli oğlu için okul yaptırdı

Evlat edindiği çocuğunun 1 yaşına geldiğinde otizmli olduğunu öğrenen baba Süleyman Narcı, "Biz öldükten sonra Ahmet Can'a kim bakacak" diyerek oğlu için okul yaptırdı.

Evlat edindiği çocuğunun otizmli oğlu için Nar Otizm Gelişim Akademisi'ni yaptıran baba takdir topluyor.

ERKEK ÇOCUĞU EVLAT EDİNDİ

İki kız çocuğu olan Süleyman Narcı'nın eşi ikinci doğumunda vefat etti. Aradan geçen 3 yıldan sonra bir evlilik daha yapan Narcı, bu evliliğinden çocuk sahibi olamadı. Çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemine de başvuran aile olumlu sonuç alamadı. Baba Süleyman Narcı ise bir erkek evladı olmasını çok istediği için ailenin de ortak kararı ile Darülaceze'den 1 haftalıkken Ahmet Can'ı evlat edindi.

'GERİ VERME' HAKKINI KULLANMADI

Bir yaşına geldiğinde Ahmet Can'ın yaşıtlarına göre konuşma ve yürümesinde ciddi bozukluk fark edildi. Doktorların tetkikleri sonucu çocuğa 'otizm' tanısı konuldu. Darülaceze de bu durumdan dolayı aileye Ahmet Can'ı geri verebilme haklarının olduğunu söyledi. Narcı ailesi evlat edindikleri çocuğu bırakmayarak yaşama dört elle sarılması için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdi.

OĞLU İÇİN OKUL YAPTIRDI

Baba Süleyman Narcı, Ahmet Can'ın eğitimi için onu birçok rehabilitasyon merkezine götürdü. Gittiği yerlerde oğluna yeterli eğitim verilmediğini gören baba, oğlu için okul yaptırmaya karar vererek Nar Otizm Gelişim Akademisi'ni kurdu.

ÖZEL OLARAK İLGİLENİLİYOR

Akademi'de her çocukla sadece bir eğitimci özel olarak ilgilenerek yaşıtların becerilerine ulaşmalarında yardımcı oluyor. Akademi'de yatılı olarak da eğitim alabilen otizmli çocuklar öz bakım ve yaşam becerileri, takım sporları, toplu taşıma araçlarını kullanma gibi dersleri de görüyor.

"AHMET CAN'I BİZE ALLAH GÖNDERDİ"

1995 yılında Ahmet Can'ı Darülaceze'den 1 haftalıkken evlat edindiklerini ifade eden Kayserili iş adamı Süleyman Narcı, "Doktorlar Ahmet Can'ın engelli ve otistik bir çocuk olduğunu söylediler. Aldığımız Darülaceze bize 'çocuğu geri verebilirsiniz bu sizin en doğal hakkınız' dediler. Ahmet Can'ı bize Allah gönderdi demek ki bizim kaderimizde onu büyütmek varmış. Daha önce gittiğimiz rehabilitasyon kurumları ve eğitim merkezlerinin eksikliklerini yaşadıkça gördük" dedi.

"BİZ ÖLDÜKTEN SONRA KİM BAKACAK"

Ahmet Can'ın gittiği rehabilitasyon merkezlerinde yeterli eğitim verilmediğini ifade eden Narcı, "Kendi çabamız ile bir okul yaptırmanın şart olduğunu düşündüm. Belirli bir yaşa geldik, biz öldükten sonra Ahmet Can'a kim bakacak derken bu okulu yaptırma düşüncesi doğdu. Sonunda Nar Otizm Gelişim Akademisi'ni açtık. Buradaki hocaların yardımı ve kendi çabası ile ihtiyaçlarını görebilecek duruma geldi. Bu gelişmeler hayatta bizi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ