Oturuş şeklini beğenmeyince ipini çekti

Kuzey Kore'de geçtiğimiz ay toplantıdaki oturuş şekli nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Yardımcısı, idam edildi.

Güney Kore, Kuzey Kore'de üst düzey bir yetkilinin idam edildiğini ve iki üst düzey yetkilinin sürgüne gönderildiğini öne sürdü.

İNFAZIN GEREKÇESİ BİLİNMİYOR

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon Hee, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore hükümetinde eğitim işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Kim Yong Jin'in idam edildiğini söyledi. Jeong, Kim'in ne zaman ve hangi gerekçeyle infaz edildiğine dair detaylı bilgi vermedi.

'OTURUŞ ŞEKLİNDEN' SORUŞTURMA

Ancak adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili, Başbakan Yardımcısı Kim'in, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un da katıldığı bir toplantıdaki oturuş şekli nedeniyle geçen ay soruşturma geçirdiğini belirtti. Yetkili, Kim'in "devrim karşıtlığı" ve "fitneci hareketleri" nedeniyle ölüm cezasına çarptırıldığını ve cezasının geçen ay infaz edildiğini kaydetti.

İKİ YETKİLİYE DE SÜRGÜN

Bunun yanında Sözcü Jeong, Kuzey Kore iktidarındaki İşçi Partisi'nin Seul karşıtı casusluk faaliyetleri yetkilisi Kim Yong Chol ile partinin propaganda işleriyle ilgilenen üst düzey yetkililerinden Choe Hwi'ye, kolektif çiftlikte ve kömür ocağında sürgün anlamına gelen "devrimsel yeniden eğitime başlaması" talimatı verildiğini ifade etti.

Jeong, yetkili Kim'in "keyfi tutumları ve yetkilerini artırdığı" gerekçesiyle bir çiftlikte temmuz ayı ortası itibarıyla bir ay sürgünde tutulduğunu ancak şu an sürgünden dönmüş olduğunu dile getirdi.

60 SİVİL İDAM EDİLDİ

Güney Kore haber ajansının Yonhap'ın isimsiz kaynaklara dayandırılan 12 Ağustos tarihli haberinde, yıl başından ağustos ayına kadarki dönemde 60 sivilin halk önünde idam edildiği kaydedilmişti.

PAYLAŞ