Pandalar kurtuldu, 'kırmızı liste'ye giren yeni bir tür var

Onlarca yıldır koruma önlemleriyle sayıları artırılmaya çalışılan dev pandalar, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı. Grauer gorilleri 'kırmızı liste'ye girdi.

Dev pandanın, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldığı bildirildi. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan raporda, Çin'in çabaları sonucu sayıları artmaya başlayan dev pandaların "nesli tükenmekte olan" türler sınıflandırmasından çıkarılıp "zarar görebilir" hayvan türleri arasına alındığı belirtildi.ÇİN'İN GAYRETLERİ SONUÇ VERDİ

Raporda, Çin'in yasa dışı avlanmaya karşı yürüttüğü mücadele ve orman koruma alanlarını genişletmesi sonucu 2004'de bin 596 olan dev panda sayısının 2014'de bin 864'e çıktığı aktarıldı. Daha iyi orman koruma ortamlarının panda sayısının artmasına destek olduğu kaydedilen raporda, iklim değişikliğine bağlı olarak 80 yıl içinde pandaların doğal bambu ortamının yüzde 35'ten fazlasının yok olabileceği, bunun da pandaların sayısında düşüşe neden olabileceği uyarısı yapıldı.

MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) da dev pandanın nesli tükenmekte olan hayvan sınıflandırmasından çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı. Vakfın internet sitesinde yapılan açıklamada bilim çevreleri, siyasi istek ve yerel topluluklar bir araya geldiğinde doğal hayatın korunabileceği ve biyolojik çeşitliliğin geliştirilebileceği belirtildi.SAYILARI BİNİN ALTINA DÜŞMÜŞTÜ

Yasa dışı avlanmanın yanı sıra ormanların yok edilmesi nedeniyle dev pandaların sayısı 1980'li yıllarda binin altına düşmüştü. Çin'in kürk ticaretine karşı sıkı önlemler alması ve orman koruma alanlarını yaklaşık 14 bin kilometre kareye çıkarmasıyla dev pandaların sayısı yeniden artmaya başlamıştı.Çin'den çeşitli ülkelere iyi niyet göstergesi olarak hediye edilen dev pandaların büyük bölümü, bu ülkedeki yetiştirme çiftliklerinde bulunuyor.

GRAUER GORİLLERİ 'KIRMIZI LİSTE'YE GİRDİ

Ancak panda nesli 'şimdilik' kurtarılırken, IUCN'nin 'kırmızı listesi'ne dünyanın en büyük primatı olarak bilinen Grauer gorilleri girdi.

Bu gorillerin sayısı kaçak avcılık yüzünden 20 yılda yüzde 70 oranında azaldı. Bunun bir diğer sebebi de bölgedeki çatışmalar ve hayvanların göç etmesi.

Uganda, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki yağmur ormanlarında yaşayan gorillerin sayısının dünyada yaklaşık 5 bin olduğu tahmin ediliyor.

IUCN'nin 'kırmızı liste'sinde 82 bin 954 hayvan ve bitki türü bulunuyor. Bunların yaklaşık üçte birinin (23 bin 928) nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

PAYLAŞ