Peres öldü, Hamas'tan beklenen açıklama geldi

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in ölümünün ardından Hamas'tan yapılan açıklamada "Filistin halkının çok mutlu olduğu" belirtildi.

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ölümünün ardından gözlerin çevrildiği Hamas, 'Filistin halkının çok mutlu olduğunu' belirtti.

HAMAS SEVİNDİ

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, felç geçirmesinin ardından kaldırıldığı hastanede dün, 93 yaşında hayatını kaybetti. Peres'in ölümünün ardından dünya liderleri üzüntülerini bildiren taziye mesajları yayınlarken, İsrail ablukası altındaki Gazze'yi yöneten Hamas'tan 'mutluluk duyduklarını' belirten bir açıklama geldi.

"DÖKÜLEN KANIN SORUMLUSU"

Associated Press'e konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri "Filistin halkı dökülen kanlarının sorumlusu olarak gördükleri bu suçlunun ölümü nedeniyle çok mutlu" dedi. Zuhri, "Şimon Peres, işgalin kurucusu olan İsrailli yetkililerin son kalıntısıydı. Onun ölümü bu işgalin tarihteki son aşaması olacak ve zayıflık aşamasını başlatacak" diye ekledi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Peres, 1994 yılında İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecini başlatan Oslo Anlaşması'nın mimarı olduğu için dönemin İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'la birlikte Nobel Barış Ödülü'nü almış, ancak daha sonra Ariel Şaron'la koalisyon hükümeti kurduğu için barış sürecini bozmakla suçlanmıştı.

BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Öte yandan Peres, Gazze'de büyük yıkımlara ve 3000'den fazla insanın ölümüne neden olan 2008'deki Dökme Kurşun ile 2014'teki Koruyucu Hat operasyonları döneminde İsrail cumhurbaşkanlığı görevini yürütüyordu.

PAYLAŞ