PYD ile DEAŞ'ın Gizli Anlaşmasıyla İlgili ABD'den Skandal Savunma: Bilgi Verilmişti

PYD ve DAEŞ arasında yapılan gizli anlaşmayla ilgili konuşan ABD'li sözcü Ryan Dillon, 14 ve 19 Ekim'de yapılan basın toplantılarında bilgi verildiğini, anlaşmanın sır olmadığını belirtti.

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü albay Ryan Dillon, PYD ve DAEŞ arasında yapılan anlaşmanın ardından 3 bin 500 sivilin Rakka'yı terkettiğini açıkladı. ABD'li sözcü, PYD ile DAEŞ arasındaki anlaşmanın sır olmadığını da iddia etti.

300 DEAŞ'LI KENTTEN TAHLİYE EDİLDİ

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin PYD ve DAEŞ arasında anlaşma yapıldığı haberi sözcü Ryan Dillon'a soruldu. ABD'li albay Ryan Dillon anlaşma gereği 3 bin 500 sivilin kentten ayrılığını, bunların arasından 300 kadarının potansiyel DAEŞ militanı olarak belirlendiğini söyledi.

Dillon ayrıca belirlenen kişilerden bilgi toplandığını ve DAEŞ militanı olup olmadıklarının kontrol edildiğini ifade etti.

"TÜM SAVAŞÇILARIN TESPİT EDİLDİĞİ KESİN DEĞİL"

ABD'li sözcü Dillon, "Rakka'dan çıkan tüm savaşçıların tespit edildiğini yüzde 100 kesinlikle söyleyemem" dedi.

Dillon anlaşmadan önce haftada 4-5 DAEŞ üyesinin teslim olduğunu, anlaşmanın ardından bu rakamın 100'e çıktığını da açıkladı.

DEAŞ İLE PYD ARASINDAKİ ANLAŞMA SIR DEĞİLDİ

Dillon anlaşmayla ilgili 14 ve 19 Ekim'de yapılan basın toplantılarında bilgi verildiğini, DAEŞ ile PYD arasındaki anlaşmanın sır olmadığını da ifade etti.(Kaynak: NTV)

PAYLAŞ