PYD'nin bayrak oyunuyla ilgili ABD'den ilk tepki

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'nin Tel Abyad ilçesinde PYD'nin ABD bayrağı asılmasıyla ilgili "böyle bir şey varsa bunu ortaklarıyla konuşacaklarını" söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PYD militanlarının bulunduğu yerlere Amerikan bayrağı asılmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

"BÖYLE BİR ŞEY VARSA BUNU KONUŞACAĞIZ"Konuyla ilgili haberleri görmediğini belirten Cook, "Ancak daha önce de ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapacağımızı söylemiştik" diye konuştu. Cook, "Son olayı bilmiyorum ama böyle bir şey varsa bunu konuşacağız." ifadesini kullandı.Basın toplantısından sonra konuşan bir başka Pentagon yetkilisi de "Konuya bakıyoruz" ifadesini kullandı.

AKÇAKALE'DEN GÖRÜLDÜTerör örgütü PYD'nin mevzilerinin kontrolündeki Tel Abyad ilçesinin Mumbatıh bölgesinde 3 noktaya asılan ABD bayrakları, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden de görülüyordu.

MÜNBİÇ'TE DE AYNISINI YAPMIŞLARDISuriye'de 2 Eylül'de Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç ilçesinde PYD'nin çok sayıda militanının bulunduğu Rafi köyünde de çevreye ABD bayrakları asılmıştı. Bölgedeki yerel kaynaklar, teröristlerin ABD bayrağını "kalkan" olarak kullandığını belirtmişti.

PYD, Telabyad'da Evlerin Çatısına ABD Bayrakları Astı

PAYLAŞ