PYD'nin muhalefete tahammülü yok

PYD'nin kendine muhalif parti ve gruplara yönelik sürdürdüğü baskı politikası giderek büyüyor. Örgütün gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri de dikkat çekiyor.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde denetimindeki yerlerde kendisine muhalif Kürtlere yönelik baskılarını son dönemde artırması dikkati çekiyor.

PARTİ OFİSLERİNİ BASTILAR

PYD, son aylarda kontrolü altındaki bölgelerde çok sayıda muhalif Kürt siyasetçiyi ve aktivisti kaçırdı, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt partilerinin ofislerini bastı.

ÇOCUKLARI SİLAH ALTINA ALIYORLAR

Örgüt, 5 Mart'ta Suriye Kürt Demokrat Partisi (PDKS) ve ENKS üyesi Abdurrahman Abu'yu Halep'in kuzeyindeki Afrin ilçesinde bulunan evinden kaçırdı. Örgüt, çocukları zorla silah altına alarak savaştırmak, fabrika ve iş yerlerinden haraç toplamak gibi uygulamaları sebebiyle kendisini eleştiren Abdu'yu halen gözaltında tutuyor.

Terör örgütü PYD, 28 Mayıs'ta da Kürt Yekiti Partisi (PYKS) üyesi ve aktivist Enver Naso ve Abdulilah Oci'nin Amude ilçesindeki evlerini basarak 30 gün boyunca bilinmeyen bir yerde alıkoymuştu.

BARZANİ'YE HAKARET ETTİLER

Örgüt militanları, 11 Ağustos'ta PYKS'nin Kamışlı'nın doğusundaki ofisini basarak ofis duvarlarına ENKS üyeleri ve Mesut Barzani hakkında hakaret içeren ifadeler yazdı.

Muhalifler, PYD'nin 13 Ağustos'ta Dirbasiyye ilçesindeki ENKS'ye bağlı yerel meclise baskın düzenlediğini ve ofisin önüne bomba yerleştirdiğini belirtti.

ENKS BAŞKANI KAÇIRILDI

Suriye'nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde bulunan ve siyasi faaliyetler yürüten ENKS Başkanı İbrahim Bıro, 13 Ağustos'ta PYD'li teröristler tarafından bilinmeyen bir yere kaçırıldı, ertesi gün Suriye-Irak sınırında bırakıldı.

CENAZEDEN ÜYELER KAÇIRILDI

PYD, Musul operasyonunda hayatını kaybeden iki Peşmergenin 14 Ağustos'ta Kamışlı kentinde düzenlenen cenaze töreni sırasında ENKS çatısı altında yer alan PDKS'nin 5 politbüro üyesi ile 9 parti üyesini alıkoydu.

Örgüt, denetimi altındaki bölgelerde yüzlerce Kürt genci kendi saflarında savaştırmak için zorla silah altına aldı.

"ÖRGÜT BÜTÜN MUHALİF SESLERİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYOR"

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndaki (SMDK) 11 ENKS temsilcisinden biri olan Şellal Giddu yaptığı açıklamada, PYD'nin denetimindeki yerlerde muhalif Kürtlere yaşam hakkı tanımadığını söyledi.

"PYD bu davranışlarıyla kontrol ettiği bölgelerde siyasi hayatı bitirmeye ve bütün muhalif sesleri boğmaya çalışıyor" diyen Giddu, ENKS'nin bu baskılara rağmen çalışmaya devam edeceğini belirtti.

"FAALİYETLERİMİZDEN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ"

Giddu, "ENKS, faaliyetlerinden hiçbir şekilde ödün vermeyecek ve geri adım atmayacak. Aynı zamanda Suriye'nin Dostları Grubu ülkeleriyle ve dünyada faaliyet gösteren tüm Kürt siyasi hareketleriyle görüşerek hakikati gösterecek. PYD'nin meclis, meclis liderleri ve Kürt halkına yönelik ihlallerini herkese anlatacak." diye konuştu.

ENKS üyesi Giddu, "Görüşeceğimiz taraflardan bu tutumunu sonlandırması için PYD'nin üzerinde baskı kurmalarını isteyeceğiz" ifadesini kullandı.

ABD ve Batı ülkelerinin PYD'nin ihlallerini görmezden gelmesini aralarındaki askeri ilişkiye bağlayan Giddu, "ABD ve Batı, IŞİD'e karşı mücadelede PYD ile askeri ilişki içinde, bu nedenle en azından yakın vadede PYD'nin ihlallerini göz ardı edebilirler" ifadesine yer vedi.

"PYD REJİMİN EMRİNDE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Suriye Kürt Demokrat Partisi'nin üst düzey yöneticilerinden ve ENKS üyesi Halid Ali, yaptığı açıklamada, PYD'nin baskı politikalarının Beşar Esad rejiminin emri altında olduğunu gösterdiğini kaydetti.

"PYD'nin yaptıkları, onun ne kadar rejimin ve istihbaratının emri altında olduğunu ispatlıyor" diyen Ali, PYD'nin denetimi altındaki bölgelerde yaşayanlara yaptıklarını rejimin bile yapmadığını ifade etti. Ali, "PYD'nin bu davranışlarla hedefi, ENKS'nin üzerinde çalıştığı ulusal projeyi bitirmektir" dedi.

"İNSAN HAKLARI İHLALİ GERÇEKLEŞTİRİYORLAR"

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) 18 Ocak'ta yayımladığı raporda, PYD'nin kontrolündeki bölgelerde etnik temizlikten, keyfi tutuklamaya, zorla askere almaktan göç ettirmeye kadar birçok insan hakları ihlali gerçekleştirdiğini bildirmişti.

Suriyeli 12 Kürt partiyi bünyesinde barındıran ENKS, terör örgütü PYD'ye ve onun otokratik politikasına yönelik muhalefetiyle biliniyor. ENKS, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nda (SMDK) 11 üyeyle temsil ediliyor.

PAYLAŞ