Rejim ateşkesi yüzlerce kez ihlal etti

ABD ve Rusya öncülüğünde Suriye'de başlayan ateşkes, Esad rejimi tarafından 34 bölgede 254 kez ihlal edildi. Saldırılarda 19 sivil yaşamını yitirdi.

Suriye'de ABD ve Rusya öncülüğünde geçen hafta başlayan ve rejimin de uymayı taahhüt ettiği ateşkes, Beşşar Esad yönetimi tarafından 34 bölgede 254 kez ihlal edildi.

MUHALİFLER ÖFKELİ

Suriyeli muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, ABD ve Rusya arasındaki müzakereler sonucu geçen pazartesi akşamı başlatılan ateşkes ihallerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

34 BÖLGEDE YOĞUNLAŞTI

Rusya'nın arabulucuğuyla Esad rejiminin de uyacağını ilan ettiği ateşkes sürecinde, SMDK açıklamasına göre, rejim bir hafta içerisinde çoğu sivilleri hedef alan yüzlerce saldırı düzenledi.

Saldırılar, Halep, İdlib, Humus, Şam, Dera ve Kunaytra illerinde toplam 34 bölgede yoğunlaştı.

19 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Geçen pazartesinden bu yana 254 kez saldırarak ateşkes ihlali yapan rejim, savaş uçakları, topçu birlikleri ve varil bombası atan helikopterler kullandı.

Sivil savunma ekiplerinden alınarak derlenen bilgilere göre, rejimin yüzlerce kez ihlal ettiği ateşkes sırasında, Dera'da 10, Humus ve İdlib'de 4'er, Halep'te 1 olmak üzere toplam 19 sivil hayatını kaybetti.

YARDIMLAR ENGELLENİYOR

Onlarca sivilin de yaralandığı yerleşim yerlerinde halkın insani yardım bekleyişi ise sürüyor.

Ancak Esad rejimi, ABD ve Rusya'nın ilan ettiği ateşkes çerçevesinde, çatışmalardan etkilenen sivillere ulaştırılması gereken insani yardımları engellemeye devam ediyor.

TIR'LAR 5 GÜNDÜR BEKLİYOR

İnsani yardımların bir bölümünü götürmek üzere Hatay'ın Cilvegözü sınır kapısından Suriye'ye çıkış yapan tırlar Suriye tarafındaki Bab ul-Hava kapısı ile aradaki aktarma alanında 5 gündür bekliyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Esad rejiminin, şoförlerin can güvenliğine dair gerekli teminatları vermediğini bildirdi.

KERRY, RUSYA'YI ELEŞTİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün, ateşkesin etkin şekilde uygulanamaması ve insani yardımların yerlerine ulaştırılamaması konusunda Esad rejimini sorumlu tuttu ve rejime ateşkes konusunda "yeterli baskıyı yapmadığı" gerekçesiyle de Rusya'yı eleştirmişti.

PAYLAŞ