Rus liderden çarpıcı 15 Temmuz tespiti

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovksi, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu ileri sürdü.

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovksi, FETÖ darbe girişimiyle ilgili olarak, "Amerikalılar küstah bir darbeyle Erdoğan'ı devirmeye çalıştı." dedi.

"TEK BİR EKSİ BİLE GÖRMÜYORUM"

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da soruları cevaplandıran Jirinovski, Rusya ve Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinde bazı zorluklar yaşadığını, Moskova-Ankara yakınlaşmasının iki ülkeyi daha güçlü hale getireceğini söyledi.

Jirinovski, "Baktığınızda her alanda artılar var, tek bir eksi bile görmüyorum." diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ KENDİ ÇİZGİSİNE ÇEKMEYE ÇALIŞTI"

Jirinovksi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu ileri sürerek, "Amerikalılar bir kez daha Türkiye'yi kendi çizgisine çekmeye çalıştı. Türk halkının çıkarları doğrultusunda kendi bağımsız politik çizgisine sahip olduğu için (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibini) devirmeye çalıştılar. Onlar, Türkiye'nin Amerikancı bir çizgide olmasını istiyor." dedi.

"AMERİKALILAR ERDOĞAN'I DEVİRMEYE ÇALIŞTI"

Rusya'nın darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dayanışma dileklerini ilettiğini anımsatan Jirinovski, "Amerikalılar küstah bir darbeyle Erdoğan'ı devirmeye çalıştı. Daha önceki 4 darbede böyle olmuştu. Ancak beşinci başarılı olamadı çünkü Erdoğan güçlü bir lider." ifadelerini kullandı.

"5 ÜLKENİN İŞBİRLİĞİ EN GÜÇLÜSÜ OLUR"

Jirinovski, Rusya'nın dış politikada doğu-batı değil kuzey-güney vektörüne ağırlık vermesi gerektiğini ifade ederek, Rusya, Türkiye, İran, Suriye ve Irak'tan oluşacak beşli bir koalisyon kurulması teklifini yineledi.

Böyle bir koalisyonun yüzyıllardır çözülemeyen bölgesel problemlere son verebileceğini savunan Jirinovski, "Bu birlik büyük bir nüfus ve kaynağa sahip olur. Türkiye NATO'dan çıkabilir, çünkü 5'li ittifak askeri olarak en güçlü olacaktır. Avrupa korkacaktır." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ