Rusya bir kapıyı daha araladı, gıda ürünlerinin yolu açık

Rusya Bitki Sağlığı Gözetim Servisi, Türkiye'den Rusya'ya sevk edilecek gıda ürünleri konusunda yolun açık olduğu açıklamasını yaptı.

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, Rosselhoznadzor'un Türkiye'den Rusya'ya gıda ürünleri sevkiyatının yenilenmesi için ciddi sorunlar görmediğini bildirdi.

"TÜRKİYE İLE UZUN SÜRE ÇALIŞTIK"

Dankvert "Rossiya 24" TV kanalına yaptığı açıklamada, "Bu konuda ciddi ve büyük sorunlar görmüyorum. Türkiye ile çok uzun bir süre çalıştık ve hala çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

"BÜYÜK ŞİRKETLERİN ŞANSI DAHA YÜKSEK"

Dankvert, Türk gıda ürünlerinden en sorunlu ürün kategorisinin domates olduğunu belirterek "Bunun sebebi ülkeye bu denli yüksek hacimlerde gelen ürünlerde kalite kontrolü yapmanın zor olması. Bu alanda büyük şirketlerin Rusya'ya sevkiyatlara başlama şansı daha yüksek" dedi.

"AVRUPA SİSTEMİNİ KULLANMAYA BAŞLIYORUZ"

Dankvert, Mısır'ın Rus pazarına patates gönderebilmesi için üretim alanlarının belgelendirilmesi gerektiğini de belirtti. Dankvert, "Mısır'ın, üreticilerinin işe daha ciddi yaklaşmaları konusunda sorumluluk alması gerek. Avrupa sistemini kullanmaya başlıyoruz. Onlarda Avrupa Birliği'nde belgelenen alan var ve sevkiyat sadece oradan yapılıyor. Bizde böyle yapacağız" diye konuştu.

PAYLAŞ