Sağlıkta çığır açacak buluş! Türk mühendisler geliştirdi

Türk mühendisler TÜBİTAK'ın desteği ile rahim ağzı kanserini yarım saatte teşhis edecek kağıt tabanlı "mikroakışkan çip" üretti.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Melike Karakaya, TÜBİTAK'ın desteği ile rahim ağzı kanserini erken teşhis edecek kağıt tabanlı "mikroakışkan çip" üretti. İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, bu buluşu "çığır açıcı" olarak değerlendirdi.

HER YIL 270 BİN KADIN HAYATINI KAYBEDİYOR

Karakaya, İKÇÜ rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanserinden her yıl 270 bin kadının hayatını kaybettiğini belirtti.

13 AYDA ÜRETİLDİ

Hastalığın teşhisinde "smear" testi uygulandığını, bu testin çok pahalı cihaz, ekipman ve alanında uzman personel gerektirdiğini ve 2 haftadan fazla sürede sonuç verdiğini anlatan Karakaya, TÜBİTAK, İKÇÜ ve Boston Üniversitesi Kanser İçin Gelecek Teknolojileri Merkezinin katkılarıyla 13 ayda çip ürettiklerini bildirdi.

Sağlıkta çığır açacak buluş! Türk mühendisler geliştirdi
YÜZDE YÜZ BAŞARI SAĞLANDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine uygun şekilde tasarlanan çip ile virüslerin teşhisinin 30 dakika içerisinde yapılabildiğine dikkati çeken Karakaya, Boston Best Israel Hastanesinden alınan hasta örnekleri ile yüzde 100 başarı sağladıklarını ifade etti.

"ÖZEL FİRMALARDAN TEKLİF ALIYORUM, HEDEFİM SAĞLIK BAKANLIĞI"

Kanserle ilgili çalışmaların ilgi alanına girdiğini dile getiren Karakaya, ailesinde kanser nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının fazla olduğunu, bunun çalışmalarında etkisi bulunduğunu vurguladı. Karakaya, "Özel firmalardan teklifler alıyorum ama yapabilirsem bunu Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirmek en büyük hedefim. Ürettiğim bu cihazın ülkemizdeki kadınlar için değil tüm kadınlar için faydalı bir ürün olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Sağlıkta çığır açacak buluş! Türk mühendisler geliştirdi
EKONOMİYE DE KATKI SAĞLAYACAK

İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas ise üretilen bu tip cihazların, ülke için güzel gelişmeler olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

"Üretilen çip pratikliği konusunda oldukça kıymetli. Örnek vermek gerekirse, uygulaması gebelik testine benzeyen kolay bir test ile kanser teşhisi erken yapılabilecek. Bu kanser tiplerinde erken teşhis çok önemli. Ayrıca sağlık tedavileri konusunda yurt dışına verdiğimiz yüklü bir miktarda ödeme var. Bunun ülkemizde kalması da bizim için pozitif bir kazanç. Bu tür cihazları kendimiz ürettiğimiz zaman yurt dışına yapmış olduğumuz döviz çıktısı da azalmış olacak."

'ÇIĞIR AÇAN UYGULAMA'

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan da, sağlık hizmetleri alanında çığır açacak bir çalışma olan çipin uygulama kolaylığı sağladığını söyledi.

PAYLAŞ