Sanal dolandırıcılığa maruz kaldı; bakın Yargıtay kimi suçlu buldu

Şanlıurfa'da yaşayan A.K, kredi kartıyla internet üzerinden bilgisi dışında 6 bin 970 liralık alışveriş yapıldığını fark etti ve mahkemeye dava açtı.

Şanlıurfa'da yaşayan A.K, kredi kartıyla internet üzerinden bilgisi dışında 34 kez, toplamda 6 bin 970 liralık alışveriş yapıldığını fark etti. Bu alışverişi kendisinin yapmadığını belirten A.K'nin itirazı banka tarafından kabul edilmeyince borçlu olmadığının tespitine karar verilmesi talebiyle dava açtı.

MAHKEME HÜKMÜNÜ VERDİŞanlıurfa 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı kısmen kabul ederek, davacı müşteri ile bankanın yüzde 50 oranında ortak kusurlu olduklarına hükmetti ve davacıyı borcun yarısından sorumlu tuttu.

TEMYİZ KARARI BOZDU

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 19. Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin, müşteriye bankayla ortak sorumluluk yükleyen kararını bozdu.

"MÜŞTERİ SORUMLU TUTULAMAZ"Bozma kararında, kredi kartı ile sanal ortamda yapılan harcamanın, internet üzerinden güvenli alışveriş (3D secure) çerçevesinde müşteriye ait kredi kartı bilgilerinin 3. kişiler tarafından ele geçirilerek gerçekleştirildiği anlatıldı. Kararda, şu tespitlere yer verildi:"Bankalar birer güven ve itimat kurumları olduklarından kural olarak hafif kusurlarından da sorumludurlar. Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri, internet bankacılığı yoluyla 3. kişiler tarafından sahte şifre oluşturularak yapılan harcamalardan sorumlu tutulamaz. Mahkemece bu yönler gözetilerek bir karar verilmesi gerekirken davacı müşterinin de kusurlu bulunmasında isabet görülmemiştir."

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ