Şansölye, Avrupa'yı uyardı: Türkiye olmadan kazanamayız

Almanya Başbakanı Angele Merkel, insan kaçakçılarına karşı yürütülen mücadelenin Türkiye olmadan kazanılamayacağı uyarısında bulundu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye ile işbirliği olmadan insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayacaklarını söyledi.

FİKİR BABASINA ZİYARET

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, birleşik Avrupa hayalinin doğduğu İtalya'nın Ventotene Adası'nda buluştu. Üç lider öncelikle, AB'nin fikir babalarından Altiero Spinelli'nin buradaki mezarını ziyaret etti.

'ÖZGÜR VE BİRLEŞİK AVRUPA'

Faşist hükümet tarafından Ventotene'de hapis tutulan Altiero Spinelli ve arkadaşı Ernesto Rossi, Temmuz 1941'de gizlice Özgür ve Birleşik Avrupa Manifestosunu kaleme almıştı.

'YENİ AVRUPA DENEMESİ'

İtalyan basınının, 'Yeni Avrupa Denemesi" başlıklarıyla gördüğü üçlü zirve, İtalya'nın daveti üzerine, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da 16 Eylül'de bloğun İngilteresiz geleceğinin görüşüleceği liderler zirvesine hazırlık kapsamında yapıldı.

KRİTİK KONULAR ELE ALINDI

ANSA haber ajansı liderlerin gündeminde, güvenlik, savunma, büyüme ve yatırımlar ile Türkiye-AB ilişkileri, mülteci sorunu, terörizm, Libya ve Suriye meseleleri olduğunu aktardı.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ"

Angela Merkel, Türkiye ve AB arasında sığınmacılara ilişkin yapılan anlaşmaya değinerek, 'Türkiye ile işbirliği doğrudur. Aksi halde insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayız" dedi.

'SINIRLAR KORUNMALI'

Ödevlerinin, daha güvenli, ilkelerini koruyan, kucaklayıcı bir Avrupa'yı garanti etmek olduğunu dile getiren Merkel, İtalya'yada olduğu gibi, çok sayıda mültecinin Avrupa'ya gelmesi karşısında, sınırları koruma mekanizmasını daha da iyileştirmeleri gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ