Seçimlerde 'hile' iddiası ortalığı karıştırdı!

ABD'de başkan adayı Donald Trump, 8 Kasım'da yapılacak seçimlere medyanın şimdiden hile karıştırdığını iddia ederek, yeni bir tartışmaya neden oldu.

ABD'de başkan adayı Donald Trump'ın 8 Kasım'da yapılacak seçime 'şimdiden hile yapıldığını' iddia etmesi ülke çapında tartışmalara neden oldu. Hem Cumhuriyetçiler, hem Demokratlardan ağır eleştiriler geldi.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump, "kendisine karşıt olan" medyanın seçimlere hile karıştırdığını öne sürdü. Trump, attığı tweetlerde sandık noktalarında hile yapıldığını, 'kadınların büyük bir kısmının oyunu, gerçekliği olmayan iddialar sonucu kaybettiğini' söyledi.

DEMOKRATLAR HEMEN CEVAP VERDİDemokratların Trump'a yanıtı ise Başkan Yardımcısı Adayı Tim Kaine'den geldi. Kaine, Trump'ın iddialarını "korku yaratma taktikleri" olarak nitelendirdi. Amerikan medyası ise ağır suçlamalar ve taciz iddiaları ile iyice sertleşen seçim atmosferinin, seçmen cephesinde nasıl sonuçlanacağını sorgulamaya başlamış durumda.

'İKTİDAR HEP BARIŞÇI YÖNTEMLERLE BAŞA GELDİ'

NBC kanalında katıldığı bir programda konu ile ilgili soruları yanıtlayan Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Adayı Mike Pence, seçmenlerinde 'hileli ve taraflı bir seçim sürecinden geçtikleri intibası' olduğunu söyledi ve "Seçimler her zaman sertleşebilir. Ama Amerikan demokrasi geleneğinde iktidarın transferi hep barışçı olagelmiştir" diye ekledi.

'SEÇİMLERİN ADİL OLDUĞUNA İNANAN MORONDUR'Trump'ın "hileli sandık" iddiaları ile ilgili ise danışmanı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Philedelphia ve Chicago kentlerini işaret etti. Rudy Guillani, "Bu şehirlerde seçimlerin adil geçeceğini düşünmek için moron olmak gerekiyor" dedi.

"ÖLÜ İNSANLAR OY KULLANIYOR"Guillani, sözlerine şöyle devam etti:"Baktığınızda Cumhuriyetçilerin seçime hile karıştırdığı çok az olay görebilirsiniz. Çünkü Demokratlar gibi şehir merkezlerini kontrol edemiyorlar. Eğer etselerdi belki Cumhuriyetçiler de Demokratların bugün yaptığı kadar hile yapabilirdi. Üzgünüm ama şunu da eklemeliyim, ölü insanlar genellikle Demokrat adaya oy veriyor."

CUMHURİYETÇİLERİ BİLE İKİYE BÖLDÜAncak "hileli seçim" iddiaları Cumhuriyetçi Parti'nin ileri gelenleri arasında da yeni bir ikilik yaratmışa benziyor.Cumhuriyetçi Parti'nin en üst düzey seçilmiş yetkilisi Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ise Donald Trump'ı eleştirerek, "Bizim demokrasimiz, seçimlerin adil yapılacağına olan güvene dayanır. Bunun bu seçimde de böyle olacağına inancımız tamdır" dedi."AMERİKAN DEMOKRASİSİNİN KALBİNİ YARALADI"BBC Washington Muhabiri Laura Bicker ise Trump kampanyasının, hile iddialarıyla dolu suçlayıcı tutumunun, Amerikan demokrasinin kalbi olan, adil ve özgür seçim düşüncesini yaraladığını aktardı.

CLINTON ÖNDE GİDİYOR

Laura Bicker'e göre, Trump'ın söylemi Amerikan halkını daha fazla kutuplaştırdı ve Cumhuriyetçi seçmende, Hillary Clinton'ın olası bir galibiyetinin meşruiyeti ile ilgili şüpheler oluşturabilir.ABD'de seçimlere yaklaşık 3 hafta kala yapılan son anketler Hillary Clinton'ı Donald Trump'ın ortalama 8 puan önünde gösteriyor.

PAYLAŞ