Son dakika! Başbakan'dan 'AP' yorumu: Hiçbir anlamı yok

Son dakika gelişmesi... AP'nin 'müzakere donsun' kararını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, "Bu kararın bizim için hiçbir anlamı yok" dedi.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005'te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. Başbakan Binali Yıldırım, kararın Türkiye için bir anlamı olmadığını belirterek şunları söyledi:

"İTE KAKA GİDEN BİR İLİŞKİ"

"Bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok. Avrupa Birliği ile ilişkiler, zaten de öyle aman aman, çok sıkı fıkı ilişkiler değil, ite kaka giden, kerhen yürüyen bir ilişkidir. Avrupa Birliği şunu anlamalı; Avrupa, gelecek vizyonunu Türkiye ile beraber mi şekillendirecek yoksa Türkiyesiz mi şekillendirecek buna karar vermeli.

"AVRUPA ÇELİŞKİ İÇİNDE"

Avrupa'nın, 'güvenlik için Türkiye vazgeçilmez' derken bir yandan, bir yandan da eften püften nedenlerle böyle kararlar almış olması tam bir çelişkidir. Özellikle AB üyesi ülkelerin liderlerinin bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmelerini bekliyoruz."

PAYLAŞ