Sorgulayan savcı Öksüz'ü anlattı: FETÖ'ye küfürler savurmuş

FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri imamı" diye bilinen, darbe girişiminin kritik isimlerinden Adil Öksüz'ün sorgusuna giren Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün, o gün yaşananları anlattı.

Darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'nde yakalanan Adil Öksüz'ü sorgulayan Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün konuştu. Havacıların imamı olarak bilinen Adil Öksüz gözaltına alındığında yanında 80 subay daha vardı. Savcı, Adil Öksüz'ün sorgudaki çelişkili cevaplarına değindi. Adil Öksüz'e, özel bir soru sorduğunu da belirten Ergün, Öksüz'ün Fetullah Gülen'le benzer bir cevap verdiğini söyledi.

SAVCI SORGUYU ANLATTI

15 Temmuz darbe girişiminin kritik ismi olan ve uzun süredir aranan İlahiyatçı Adil Öksüz'ü sorgulayan Savcı Cihan Ergün yaşananları anlattı.

Kendisine Öksüz'le ilgili tek bir istihbarat gelmediğini belirten Ergün, "Adil Öksüz adını ilk kez duydum, şahsını da ilk kez gördüm. Eğer Adil Öksüz, bir yerin imamı, temsilcisiyse bunu bilen arkadaşların önceden söylemesi gerekiyordu. Tabi devlet istihbaratlarının da bunu bilmesi gerekiyordu. Akıncı Hava Üssü'nün bulunduğu yer civarında arazide alınmış. Ancak şunu belirtmek lazım. Sırf Adil Öksüz değil diğer alınan subay kişiler de araziden toplanıp getirilmişti" dedi.

Havacıların imamı olarak bilinen Adil Öksüz gözaltına alındığında yanında 80 subay daha vardı. A Habere konuşan savcı, Adil Öksüz'ün sorgudaki çelişkili cevaplarını şöyle değindi:
"Saat 9.00'da Keçiören'den taksi tuttum, orada tarla almaya geldim" dedi. Kimden alacaktınız, bir isim veriyor. Soyadı ne, öyle bir soyisim vermiyor.Aynı şekilde, "Telefonu yok mu, görüşmediniz mi?", "Yok, telefonu yoktu. Filanca görüştürecekti". Filancanın soyadı var mı? Onu da söyleyemiyor. Kaçak güreşiyor, kaçamak cevaplar veriyor"

GÜLEN'E SORGUDA KÜFÜR ETMİŞ

Öksüz, sorguda Fetullah Gülen'e de küfürler yağdırmış. Savcı Ergün o anları şöyle anlattı: "Bunlarla görüştünüz, emir alır mısınız?" deyince hiddetle küfürler savuruyor. Böyle az bilgili adama bağlılığının olamayacağını, beraber adlarının anılmasının bile kendisini alçaltacağını söylüyor.

ÖZEL BİR SORU SORDUM

'İlahiyatçıyım' demişti. Hatta tefsir bölümünde hocaymış. İmzaladıktan sonra dedim ki hocam, özel bir sorum olacak. Kendisiyle ilgili tek bir soru sordum. O da cevap verdi. 'Tamam' dedim, 'Hocanız da böyle cevap verirdi'". Savcı Ergün, Öksüz'ün Fetullah Gülen'le benzer bir cevap verdiğini söyledi.

CEVAPLARA ÇALIŞTILAR MI?

Savcı Ergün, sorguladığı diğer kişilerle Adil Öksüz'le benzer yanıtlar vermesinin dikkatini çektiğini söyledi. Ergün, şöyle konuştu: Darbe kalkışmasının tamamı kaybetmeleri halinde neler söyleyeceklerini çalışmıştı. Birbirini görmeden aynı şeyleri söyleyebiliyorlardı. Rüşvetin belgesi olur mu? Darbenin somut belgesi mi var? Sorguladığımızda bir takım sorulara kaçamak cevaplar verdiğini gördük. Orada bulunmasının nedenini somut olarak izah edemediğini gördük, bunu da talebimize yazdık"
Savcı Ergün, Öksüz'ün serbest bırakılmasına itiraz etti. Öksüz'ü sorgulayan ikinci hakim de delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakma kararı verdi.
Öksüz, Ankara'da Esenboğa Havalimanı'ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na geçti. Aracına bindi, Sakarya'ya geçip izini kaybettirdi. Öksüz, her yerde özel ekipler tarafından aranıyor.

HSYK İNCELİYOR

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Adil Öksüz'ü serbest bırakan hâkim Köksal Çelik ile buna yapılan itirazı reddeden hâkim Çetin Sönmez ile ilgili konuyu takip ettiklerini açıklamıştı. Yılmaz, "Arkadaşlarımız konuyu takip ediyor. Hâkimlerin bir kusuru, kastı, hatası, ihmâli varsa araştırılacak ve gereken yapılacak" demişti.

Sincan Batı Adliyesi Hâkimi Köksal Çelik, Öksüz hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı vererek, Öksüz'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakan isimdi. Bu karara yapılan itiraz ise Sincan'daki başka bir hâkim Çetin Sönmez tarafından reddedilmişti.

KAYIPLARA KARIŞTI

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, darbe girşiminin merkezi Akıncı Üssü çevresinde yakalanmış ve mahkemede "arazi bakmaya gelmiştim" savunması yaptıktan sonra bırakılmıştı. Mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan sonra örgütün imamı olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı ancak Öksüz bu arada kayıplara karışmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından İzmir'de tutuklanan bir generalin ifadelerine göre, Gülen örgütünün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Adil Öksüz 3 gün Gülen "imam"ları, 3 gün de generallerle toplantılar yapıp darbe planları hazırladı. Tutuklu general, bu planların 15 Temmuz'dan 2 gün önce ABD'ye götürüldüğünü ve Fethullah Gülen tarafından onaylandığını söylemişti.

ERDOĞAN'IN KOMŞUSU GAZETECİ KAÇIRDI

Darbe girişiminin merkezi Akıncı Hava Üssü'nün yakınında yakalandıktan sonra, "Tarla bakmaya gitmiştim" savunmasıyla serbest bırakılan, Gülen örgütünün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Adil Öksüz'ün kaçışına yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklananlardan biri de gazeteci Erdal Şen'di. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceden Ankara'da ikamet ettiği apartmanda komşusu olan Erdal Şen'in tutuklanmasına dikkat çekerek, "Bunların hepsi karaktersiz karaktersiz" demişti.

PAYLAŞ