Sosyal medyanın yeni akımı ile erkekler oje sürüyor

Dünya genelinde başlayan bir akım ile erkekler tırnaklarını boyayarak, sosyal medyadan çocuk istismarına 'dur' çağrısı yapıyor.

Avusturalyalı bir sosyal yardım kuruluşunun öncülüğünde, 18 yaşından önce fiziksel ve cinsel tacize uğrayan çocuklar için farkındalık yaratma çalışması başlatıldı. Sosyal medyada "Polished Man" (#PolishedMan) etkiketi ile yayılan akıma erkekler tırnaklarına oje sürerek ve fotoğraflarını paylaşarak katılıyor.

Her 5 çocuktan 1'inin ististmara uğradığını belirten protestocular, tırnaklarını boyayarak bu istatistiği herkese duyurmayı hedefliyor.

ÜNLÜLER SOSYAL MEDYADAN DESTEK VERDİ

Oyuncu Chris Hemsworth ve Tyler Blackburn, fotoğrafçı David Higgs, Altın madalyalı olimpiyatçı Micheal Klim, paylaştıkları fotoğraflar ile projeye destek vererek, 'sert erkek' imajını yıkmayı hedeflediler. Ünlülerin devreye girmesi seslerin daha fazla yükselmesine neden oldu. "Polished Man", süslü/boyalı erkek anlamına geliyor.

"ÖNCE TIRNAK BOYANIR, SONRA MÜZAKERELER DOĞAR"

Projenin öncüsü olan Elliot Costello, "Bunu durdurmak sizin elinizde. Tırnak boyamak ile başlar. Tırnak boyamak bir müzakereye dönüşür. Müzakere de bağışlara ilham olur. Ve bu bağışlar istismarı engellemeye, çocuklar için koruma sağlamaya dönüşür. " diyerek kampanyayı anlatıyor. Tırnak boyamanın hikayesi ile ilgili olarak da, bir gün istismara uğramış bir çocukla tanıştığını ve çocuğun her şeye rağmen tırnaklarına oje sürdüğünü gördüğünü söylüyor. Bu manzaranın ona ilham olduğunun altını çiziyor.

Kampanya ekim ayı boyunca devam edecek ve şu ana kadar 500 bin dolar bağış toplanılmış halde.

PAYLAŞ