Su sondajından çıkan gaz hayatlarını değiştirdi

Samsun'da vatandaşlar, su sondajı yaparken buldukları metan gazını evlerine taşıyarak 26 yıldır mutfak ve ısınma ihtiyaçlarını gideriyor.

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Doğanca Mahallesi'nde, 1990 yılında bir vatandaş su için sondaj yaptıktan sonra bir gaz kaynağına rastladı. Bataklık gazı (metan) olduğu belirlenen gaz, mahalle sakinleri tarafından evlere taşındı. Mahalleliler 26 yıldır gazı hem mutfakta hem de ısınmada kullanıyor.

"METAN GAZINI BORUYLA EVE GETİRDİK"

Su kuyusu kazarken 40 metre derinliğe inildiğinde bir anda patlama olduğunu belirten mahalle sakinleri, su yerine metan gazı bulduklarını söylediler. Mahalle sakinleri, "Açtığımız kuyuyu genişletip, içine plastik boru döşeyerek kuyuyu kapattık. Metan gazını boruyla eve getirdik. Gazı soba ve ocaklarda kullanıyoruz. Devlet geldi, buradaki gazı ölçtü ve bunun batak gazı olduğunu söyledi. Bu gazı sobada, mutfakta ve ocakta kullanıyoruz" dediler.

"ÇOK KALİTELİ DEĞİL AMA İŞİMİZİ GÖRÜYOR"

Mahallenin çoğunda bu gazın kullanıldığını ifade eden mahalle sakinleri, "Çıkan gazı herkes evlerinde kullanıyor. Gaz çok kaliteli değil ama işimizi görüyor" diye konuştular.

GAZ İÇİN PROJE ÇALIŞMASI YAPILABİLİR

Bölgede vatandaşlar tarafından kullanılan gaz için bir proje çalışmasının başlatılabileceğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, "Bafra'nın Doğanca Mahallesi'nde ve bölgede bulunan bazı yerleşim bölgelerinde 1990 yıllarından itibaren, bahçe sulama amacıyla açılan su sondajı çalışmalarında tesadüfen bulunan ve o yıllardan itibaren kendi oluşturdukları koşullarla kullandıkları doğal bir gazın varlığı söz konusu. Resmi yetkililerden alınan bilgilere göre, bölgede araştırmanın yapıldığı ancak yeterli miktarda gaz olmadığı ve bunun için de çalışmaların yürütülmesinin durdurulduğu söylenmektedir. " diyerek durumu ifade etti.

KIZILIRMAK'IN ARMAĞANI

Yılmaz, Bölgenin Kızılırmak Deltası'nın topraklarından oluştuğunu, bu yüzden pek çok yerinde bataklık olduğunu belirtiyor. Bu topraklar altında binlerce yıl sıkışmış halde bekleyen hayvan ve bitki kalıntılarının kimyasal çözünme ile mayalanmasından meta gazının oluştuğunu açıklarken, "Bilim ve teknikte her yıl pozitif gelişmelerin olduğunu varsayarsak, yeniden bir araştırma programı başlatabilmeliyiz. Bölgede kullanılan bir doğal kaynak var. İnsanlar bunu kendi imkanları doğrultusunda ve kendi yöntemleriyle hizmetlerine almışlar. Bunların geliştirilmesi adına bir proje çalışması yapılabilir. Belki örnek bir bölge seçilir ve kaynaktan daha sağlıklı yararlanabilmenin çalışmaları orada yapılır. Böyle bir çalışma programı Kızılırmak Deltası'nın doğal yapısına da zarar vermemiş olur." diyerek konuyu ve yapılması gerekenleri özetliyor.

PAYLAŞ