'Suriye'de Kürt devletine izin vermeyeceğiz'

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapıyor.

Başbakan Yıldrım'ın açıklamalrından satırbaşları şöyle:

"TERÖRİZMİ LANETLİYORUM"

Gaziantep'te kaybettiğimiz canlarımız için üzüntülerimi ve taziyelerimi belirterek başlıyorum. Bir kez daha terörü ve teröristleri lanetliyorum. Bu terör saldırısında çoğu çocuk olan, 29 tane çocuk. Neyin ne olduğunu bilmeyen, hayatınının baharına gelmemiş çocukları kullanarak katleden alçak terör örgütlerini en ağır kelimelerle lanetliyoruz. Vatandaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Bu sabah resmi konuttan sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile bir araya geldik. 15 Temmuz'da başlattığımız dayanışma ve işbirliğini devam ettiriyoruz. Bu birlik ve beraberlik ruhunu devam ettirmek, ülkemizin terörle mücadelesinde iç ve dış sorunlarını aşmasında beraber hareket etmek ülkemize büyük katkı sağlar. Bu sabahki toplantıda sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan bir kaç konu ile ilgili bilgi verdim. Özellikle PKK ile olan mücadelemizde geldiğimiz noktayı anlatma fırsatı bulduk. Bunun yanı sıra yine Türkiye Suriye ve Irak'ta uzun süredir devam eden istikrarsız nedeni ile büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya. Bu durumla ilgili düşüncelerimiz ve bundan sonraki hareket tarzımızı da paylaştık kendileri ile.

"SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI"

Türkiye'nin duruşu çok nettir. Suriye enerjisini günden güne kaybediyor. Milyonlarca masum ülkesini terk etmek zorunda kaldık. 500 bin insan civarında masum kişi anlamsız iç savaşta hayatını kaybetti. Suriye'de akan kanın durması bizim için esastır. Bu bağlamda bizim önemle üzerinde durduğumuz konu Suriye'nin bölünmemesi. Toprak bütünlüğünün korunması. Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalı. Kucaklayıcı ve kapsayıcı bir yönetim oluşturulması ve bu husumetler ortadan kaldırılmalı.

"GÜNEY'DE KÜRT OLUŞUMUNU KABULLENEMEYİZ"

Görüyoruz ki bazı gayretler var. Türkiye'nin güneyinde Kürt oluşumu meydana getirmek, başka yerlerde de başka oluşumlara zemin hazırlamak. Türkiye olarak bunu kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Komşu ülke olarak Türkiye, yakından ilgili İran başta olmak üzere, Rusya, Amerika hatta bazı Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'ın da rol alacağı modelle, artık daha fazla zaman kaybetmeden Suriye'de yeni bir sayfanın açılması hayati öneme sahip. Elimizdeki en son güncel bilgileri ve yapılan çalışmaları anlattık.

DAEŞ'in Irak'taki faaliyetlerinin sonlandırılması için DAEŞ'e karşı yapılan operasyonları takip ediyoruz. Türkiye olarak gereken katkıyı vermeye devam edeceğiz.

"İSRAİL'İN FİLİSTİN'E SALDIRISINI ONAYLAMIYORUZ"

Rusya ve İsrail ile ilişkilerimiz normalleşti. Burada süratle kaybedilen zaman kazanılmaya çalışıyor. İsrail'in Gazze'ye karşı giriştiği hava saldırılarının asla onaylanmadığını açık bir dille ifade etmek isteriz. İsrail'le ilişkilerimizin düzelmesi, Filistin ile beraber hareket etmemizi asla durdurmaz.

"REFORM NİTELİĞİNDE DÜZENLEMELER YAPTIK"

Burada sadece söyleyeceğim şudur, iki husus var. Bunlardan bir tanesi özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de hayatın süratle normale döndürülmesi ve ekonomi ile ilgili konuların hiç gecikmeye mahal vermeden çözümlenmesi. Bu anlamda parlemento bombalanmasına rağmen kapalı kalmadı. Her biri büyük reform niteliğinde düzenlemeler yaptık. Bunlarda neler var? Yatırımcının işini kolaylaştıran ciddi teşvikler var. İşadamlarımızın sanayicilerimizin, devletle davalarını sulh yoluyla çözecekleri kapsamlı kararlar aldık. Vergi borcunu varsa onu yeniden yapılandırma, faizlerini affetme ve ödeme kolaylığı sağlamadan tutun, stok fazlasının çözülmesine, kasa fazlasının halledilmesine, bazı varlıkların kayıt dışı ya da yastık altı varlıkların bankalara yatırılarak herhangi bir tahkikata mahal vermeden ekonomiye kazandırılmasına karar verdik.

MİLLETİMİZ AYRIŞMA İSTEMİYOR

Güneydoğu ve Doğu'ya yönelik ekonomik düzenlemeler devam edecek.

Ekonomimizin yavaşlamaması için tedbirler aldık. Amaç istihdam oluşturulması,yatırımcının önündeki engellerin kaldırılması. Terörün bıraktığı izlerin silinmesi ve terörörün bölgedeki istismarının sona erdirilmesidir.

Terör örgütü ancak kan gözyaşı ve izdırap veriyor. Bölge halkı ızdırap yaşamak istemiyor. Bölge insanının terörden bir beklentisi yok.

DAHA DİKKATLİ OLACAĞIZ

Biz de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak bu sorumluluğu yerine getirmek için güvenlik esasına dayalı, yurt içinde huzuru güveni sağlayacak tedbirleri süratle almak, bir yandan da güneydeki sınırlarımızdan olabilecek sızmaları önleyecek fiziki tedbirleri alıyoruz. Ve bunları da arttırarak devam ediyoruz.Türkiye'nin önünde güzel günler var. Sağlanan birlik ve kardeşlik ortamını uzlaşma ortamını devam ettirmek için iktidar partisi sorumluluğunu bilerek daha dikkatli davranacağız. Ülkenin ana meselelerinde muhalefet iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konuları uzlaşacağız. Milletimiz ayrışma istemiyor

PAYLAŞ