Suudiler sivilleri hedef alıyor!

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Yemen'de Husi milislerine karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarının üçte birinin sivil hedefleri vurdu.

Bir grup akademisyen ile insan hakları örgütleri mensuplarının oluşturduğu Yemen Veri Projesi'nin derlemelerine göre Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Yemen'de Husi milislerine karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarının üçte birinin sivil hedefleri vurduğu belirtildi.

SALDIRILARDA EN AZ 10 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Raporda İran tarafından desteklenen Husi milislerinin de iç çatışmalarda kara mayını kullandığı ve sivil hedeflerini acımasızca top ateşine tuttuğu açıklandı. Birleşmiş Milletler verilerine göre de Yemen'de 18 aydır süren çatışmalarda şimdiye kadar en az 10 bin kişinin öldüğü açıklandı.

ASKERİ HEDEFLEDEN ÇOK SİVİLLERİ VURDU

Yemen Veri Projesi raporunda iç çatışmaların başladığı 2015 yılı Mart ayından bu yana Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği 8 bin 600 hava saldırısı tespit edildi. Rapora göre bu hava bombardımanlarının 3 bin 577' si askeri hedeflere isabet ederken, 3 bin 158 hava saldırısındaki bombalar ise okul, hastane, pazar yeri ve cami gibi sivil hedeflere isabet etti. Son beş ay içindeki hava saldırılarında ise askeri hedeflerden daha fazla sivil hedefin vurulduğu açıklandı.

SUUDİ ARABİSTAN: RAPOR 'AŞIRI ABARTILMIŞ'

Suudi Arabistan ise Husi milislerinin okul, hastane gibi bazı binaları askeri tesis haline dönüştürdüğünü, bunların artık sivil hedef olmadığını öne sürerek, raporu 'aşırı abartılmış' olarak değerlendirdi.

HUSİLER BAŞKENT SANA'YI ELE GEÇİRDİ

Yemen'deki kriz, Husi milislerinin, Sünni Hükümete karşı başlattığı saldırı ile başkent Sana'yı ele geçirmesi üzerine alevlenmiş, Sünni hükümeti destekleyen Suudi Arabistan'ın başı çektiği Ürdün, Mısır, Fas ve Sudan'ın oluşturduğu koalisyon güçleri, İngiltere ve ABD desteğinde Husi milislerine karşı 2015 Mart'ında hava saldırıları başlatmıştı.

PAYLAŞ