Tahir Elçi'nin ölüm yıl dönümünde yeni görüntüler ortaya çıktı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin merkez Sur İlçesi'nde çıkan çatışmalarda yaşamını yitirmesinden 1 yıl geçerken, o gündeki çatışma ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin merkez Sur İlçesi'nde çıkan çatışmalarda hasar gören tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptıktan sonra çıkan çatışmada yaşamını yitirmesinden 1 yıl geçerken, o gündeki çatışma ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

2 PKK'LI HIZLA SOKAĞA GİRİYOR VE PANİK HALİNDE KAÇIYOR

Bir işyerinin güvenlik kamerası görüntülerinde cadde başında 2 polisi şehit eden 2 PKK'lının hızla sokağa girişi ve insanların panik halinde kaçışları görülüyor.

1 YILDIR SÜREN SORUŞTURMADA HİÇBİR SONUÇ ALINAMADI

Baro Başkanı Tahir Elçi'nin merkez Sur İlçesi tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 1 yıl önce öldürülmesinden sonra başlatılan soruşturmada şimdiye kadar bir sonuç alınamazken, olayın cereyan ettiği Yeni Kapı Sokak'taki bir işyerinin güvenlik kamerası görüntülerinde, cadde başında polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur'u şehit eden PKK'lı teröristler Mahsun Gürkan ve Uğur Yakışır'ın sokağa hızla girişi, kaçmaları ve silah sesleri ile vatandaşlar ve esnafın kaçışmaları görünüyor.

ELÇİ, ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA VURULDUĞU YERDE ANILDI

Geçtiğimiz yıl, Diyarbakır Baro Başkanı iken Dört Ayaklı Minare önünde çıkan çatışmada başından vurularak öldürülen Tahir Elçi için, vurulduğu yerde aynı saatte anma etkinliği düzenlendi.

Tarihi Dört Ayaklı Minare'nin kapalı olması nedeni ile etkinlik Yeni Kapı Sokak girişinde yapıldı. Etkinliğe, Elçi'nin eşi Türkan Elçi, HDP'li milletvekilleri Meral Danış Beştaş ile Feleknaz Uca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar, çeşitli STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yapılan açıklamanın ardından Elçi'nin vurulduğu yere karanfil bırakıldı. Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, karanfil bırakırken duygusal anlar yaşadı.

Grup daha sonra sesiz bir şekilde dağıldı.

PAYLAŞ