Tarihe tuğla ördüler!

İzmir'de, Agora ve Kemeraltı Çarşısı'nı birbirine bağlayan çevresinde çok sayıda havra ve tarihi değerlerin bulunduğu 926 sokak, otoparka dönüşünce tarihi yapının önüne tuğla ördüler.

İzmir'de, Agora ve Kemeraltı Çarşısı'nı birbirine bağlayan çevresinde çok sayıda havra ve tarihi değerlerin bulunduğu 926 sokak, araç girişini önleyen bariyerlerin kaldırılmasıyla açık otoparka dönüştü.

SOKAK OTOPARK HALİNE GELDİ

Konak Belediyesi'nin binaların dış cephe restorasyonları ile örnek olacak altyapı ve çevre düzenlemesi yaptığı, oturma banklarının konduğu palmiye ağaçlarının dikildiği zeminin yenilendiği, aydınlatma lambalarının takıldığı 926 sokağın ticari merkeze dönüştürülmesi hedeflendi. Ancak tarihin göbeğindeki sokak korunamadı. Araç geçişini engeleyen bariyerlerin yerinden sökülmesiyle sokak yine otopark haline geldi, araçların işgaline uğradı.

TARİHE TUĞLA ÖRDÜLER

Onarılan binaların dış cepheleri dökülmeye başladı, sokak lambaları ve zemin taşlarının bir bölümü kırıldı ve buradaki dükkanlar hurdacı deposuna dönüşmeye başladı. 926 sokakta tarini sinegog binasının yanına araç işgalini önlemek için mülk sahibi tuğladan duvar ördü. Sıva bile yapılmayan turuncu tuğlalı görüntü, tarihi dokunun içinde büyük bir tezatlık oluşturdu üstelik araçların park etmesinin de önüne geçemedi. Tuğlalı duvarın arkasındaki boş alanı fark eden sürücüler, araçlarını oraya bıraktı.

PAYLAŞ