Tarihin en büyük sızıntısının kahramanı: ABD peşini bırakmayacak

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Wikileaks davasıyla ilgili verdiği röportajda, "ABD bu davayı hiçbir zaman düşürmeyecek" dedi.

İsveç televizyon kanalı SVT'nin dün akşam yayınlanan tarihin en büyük belge sızıntısı gerçekleştiren Wikileaks kurucusu Julian assange ile yapılan röportajda Assange İsveç'te aleyhine açılan tecavüz davasının aslında basit ve önemsiz bir dava olduğunu belirterek "Asıl dava ABD'deki dava. ABD bu davayı hiçbir zaman düşürmeyecek" diye konuştu. Assange ifade vermek üzere İsveç'e gelmesi durumunda ABD'ye iade edileceğinden endişe ettiğini söyledi.

ANİ BASIN TOPLANTISI

İsveç'te tecavüz suçlaması ile hakkında tutuklama kararı bulunan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın tecavüz davası savcısı Marienne Ny dava ile ilgili ani bir basın toplantısı düzenledi.

YOĞUN İLGİ GÖSTERDİLER

Davanın gelişmesi ile ilgili yeni bir ayrıntı vermeyen İsveçli savcının, İsveç televizyon kanalı SVT'nin Julian Assange ile Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaptığı röportajın dün akşam yayınlanacağının duyulmasından sonra dikkatleri üzerine toplayan basın toplantısına yabancı yayın organları yoğun ilgi gösterdi.

DAVET BEKLENİYOR

Televizyon kanalının programı ile basın toplantısının bir ilişkisi olmadığını savunan İsveçli savcı Marianne Ny Julian Assange'ı sorgulayabilmek için Ekvador ile varılan anlaşma uyarınca Ekvador Büyükelçiliği'nden davet beklediklerini, en kısa zamanda Londra'ya gitmeyi umduklarını söyledi.

"LONDRA, KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR"

Savcı Marianne Ny 2010 yılından beri Assange'ı Londra'da sorgulamak için neden çaba göstermediklerine ilişkin sorulara da "2010 yılından beri Assange'ı sorgulamaya çalıştım. Ancak İsveçli dava savcıları Assange'ı İsveç'te sorgulamak istediler. Londra'da sorgulanması soruşturmanın kalitesini düşürüyor" diye cevapladı. İsveç Yüksek Mahkemesi de 2015 yılında Assange'ın tutukluluk halinin devamına ilişkin verdiği kararda dava savcılarını bu konuda pasiflikle suçlamıştı.

"2010'DAN BERİ OLANAK VAR"

Julian Assange ise SVT kanalındaki röportajda 2010 yılından beri savcının kendisini sorgulaması için olanak tanındığını, ancak İsveçli savcının değişik gerekçelerle bundan kaçındığını belirterek sorgulamaya her an hazır olduğunu ancak savcının sorgulama için gelip gelmeyeceği konusunda kuşkulu olduğunu söyledi.

"ABD'YE İADE RİSKİ VAR"

Röportajın yayınlandığı SVT'nin Uppdrag Gransning programının yapımcıları Julian Assange'ın İsveç'e gelmesi durumunda ABD'ye iade riski olup olmadığını da araştırdılar.

Bazı insan hakları hukukçuları ABD'de açılan Wikileak davasının siyasi bir dava olarak görülmesi durumunda İsveç'in Assange ABD'ye iade etmeyeceği görüşünde olmalarına karşın, ABD'de açılan çeşitli davalarda, özellikle de Assange'a Wikileaks belgelerini ilettiği iddiası ile yargılanıp 35 yıl hapse mahkum edilen er Bradley Manning davasında Assange'ın dolaylı olarak adi suçlarla da suçlandığı, ABD'nin iade talebi etmesi halinde Assange'ın üzerine atılan adi suçlar nedeni ile iade edilme riski olduğu hukukçular tarafından belirtildi.

PAYLAŞ