Tatile çıkan Obama'ya 'geri dön' çağrısı

ABD Başkanı Barack Obama'ya, sel felaketiyle boğuşan Louisiana eyaletinden 'tatilini yarıda kes' çağrısı geldi.

ABD'de sel felaketinin büyük zarar verdiği Louisiana'da yayımlanan eyaletin en yüksek tirajlı gazetesinde, Başkan Barack Obama'ya felaket nedeniyle tatilini yarıda kesmesini istendi.

YANGIN VE SEL VURDU

Yaz, kış her dönem pek çok doğal felaketle karşılaşan kalan Amerikalılar, son dönemde yangın ve sel yüzünden zor günler yaşıyor.

LOUİSİANA ZOR DURUMDA

Kaliforniya eyaletinde sıcak hava ve kuraklığın neden olduğu yangın felaketi 200'e yakın evin yanmasına ve 82 bin kişinin tahliye edilmesine neden olurken, seller de Louisiana eyaletinde büyük kayıplara yol açtı.

13 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Eyalette aşırı yağışların getirdiği sellerde ölenlerin sayısının 13'e çıktığı ve 40 bin evin hasar gördüğü bildirildi.

OBAMA TEPKİ ÇEKTİ

Başkan Obama'nın, sel felaketinin büyük zarar verdiği Louisiana'daki zararı yerinde görmek yerine tatiline devam etmesi, özellikle selden etkilenen Louisiana eyaletinde büyük tepki çekti.

'TATİLİ YARIDA KES' ÇAĞRISI

Louisiana Valisi John Bel Edwards'ın "acil durum" ilan etmesi ve Federal Acil Durum Yönetim Kurumunun (FEMA) yardım talebinde bulunmasının ardından eyaletin en büyük tirajlı gazetesinde, Obama'nın her yıl Massachusetts eyaletine bağlı "Martha's Vineyard" adlı adada yaptığı tatilini yarıda kesmesi çağrısında bulunuldu.

"SANA İHTİYACI VAR"

The Advocate gazetesi, Obama'ya yaptığı çağrısında, "Tatil veya değil, Başkan Obama, canı yanan bir Louisiana'nın şu an sana ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

"ACILI EYALETE ZİYARET"

Gazete haberinde, "Şimdi sel suları Louisiana'yı harap ederken Başkan Barack Obama'nın en acılı eyaleti ziyaret etme zamanı gelmiştir." ifadesine de yer verildi.

VALİ YANIT VERDİ

Louisiana'nın Demokrat Partili Valisi Edwards, konuya ilişkin açıklamasında, Obama'nın istediği zaman eyalete ziyarette bulunacağını bildirdi. Vali Edwards, Başkan Obama ile günlük görüştüğünü ve taleplerine anında cevap aldığını belirterek, eleştirilere yanıt verdi.

BİN 245 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Louisiana eyaletinde 2005 yılında Katrina felaketi yaşanmış, sel nedeniyle bin 245 kişi hayatını kaybetmişti.

PAYLAŞ