Tek başına 'trankseksüel' eylemi

Avcılar'da 'Göksu' takma adını kullanan E.B. isimli transseksüel, 'Trans cinayetlerini durdurun' yazılı dövizi taşıyarak, eylem yaptı.

Avcılar Merkez Mahallesi'ndeki Havuz Meydanı'nında yere dizlerinin üzerine oturarak, elindeki kartonu havaya kaldırarak eylem yapan 'Göksu' takma adını kullanan E.B. isimli transeksüel, tek başına sesini duyurmaya çalıştı.

"TRANS CİNAYETLERİ POLİTİKTİR"

Yoldan geçenlerin şaşkınlıkla izlediği 'Göksu' takma adını kullanan transseksüel "Trans cinayetleri durdurulsun. Her gün arkadaşlarımız öldürülüyor. Geçenlerde arkadaşımızı yaktılar, öldürdüler. Nefes almak istiyoruz. İş istiyorum, aş istiyorum. Hepimiz kardeşiz, Allah'ın kuluyuz. Kimse kimseyi hor görmesin diye ben burada bekleyeceğim. Sonuna kadar haklıyım ve mücadele edeceğim. Trans cinayetleri politiktir. Her gün öldürüyor, yakıyorlar bizleri. Bizler iş, aş, çalışmak, insan gibi yaşamak istiyoruz. Ölmek istemiyoruz, Kardeş yaşamak istiyoruz. Bunları istemek suç mudur? Suç ise beni hemen alsınlar." dedi.

PSİKOLOG GÖRÜŞME YAPTI

Tek başına eylem yapan 'Göksu'yu görünce yanına giderek onu dinleyen Psikolog ve Aile Danışmanı Hacı Tekin, onu görev yaptığı Avcılar Belediyesi'ndeki odasına götürerek bir süre görüştü.

PEMBE KİMLİK MÜCADELESİ VERİYOR

Gazetecilere, kendisini kadın gibi hissettiğini ve yaşamını böyle sürdürmek için çok mücadele verdiğini anlatan E.B. şöyle dedi:

"Okula gidiyordum. Okulda bayan gibi kıyafet giymek istiyordum. Okuldan, dershaneden kovuldum. Arkadaşlarımın iki tanesini kaybettim. Çalışmak, iş, alın terimle paramı kazanmak istiyorum. Bu konuda iş için çok mücadele ettim. Birçok yere başvurdum. Kimliğim mavi olduğu için beni işe almadılar. Kimliğimin pembe olması için de ameliyat olmak gerekiyor. Ameliyat raporlarıma doktorlar engel oldu."

"BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ"

Psikolog ve Aile Danışmanı Hacı Tekin, Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de cinsiyet tercihi ve yönelimine bakış açısının değişmesini, bu anlamda transseksüellere yönelik ayrımcı bakış acıları, düşüncelerin ortadan kalkmasını umduğunu söyledi.

"MÜCADELENİZİN ARKASINDAYIM"

Tekin, "Bir psikolog ve aynı zamanda demokrat olarak mücadelenizin arkasında olacağım. Benim gibi düşünen birçok sosyologlar ve psikolog arkadaşımız ve bizim üyesi olduğumuz sivil toplum kuruluşlarına bu konuyu taşıyacağım. Size kadın sağlığı ile ilgili bilgi verdim. Psikolojik destek olmak için ne zaman isterseniz gelebilirsiniz." dedi.

PAYLAŞ