Terörün kıskacındaki ülkede büyük patlama!

Somali'de patlayıcı yüklü otomobil bir otelin kapısında büyük bir gürültüyle infilak etti. En az 12 kişinin öldüğü patlamada silahlı saldırganlar otelin içine girmeye çalıştı.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bu sabah şiddetli bir patlama meydana geldi. Polisin verdiği bilgiye göre, bomba yüklü otomobil Dayah Hotel'in kapısına çarparak infilak etti.

PATLAMAYI EŞ ŞEBAB ÖRGÜTÜ ÜSTLENDİ

Reuters haber ajansı, polis ve görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, silahlı saldırganların otelin içine girmeye çalıştığını bildirdi.

Polis, saldırıda aralarında sivillerin de bulunduğu en az 12 kişinin öldüğünü, onlarca insanın da yaralandığını açıkladı.

Sosyal medya kullanıcıları, Dayah Hotel'deki saldırıdan sonra ikinci bir patlamanın daha duyulduğunu, ayrıca bölgeden silah seslerinin geldiğini duyulduğunu aktarıyor.

Ülkede terör estiren Eş Şebab grubu, bir açıklama yaparak saldırıyı üstlendi.

TERÖR KISKACINDAKİ ÜLKE

Askeri bir darbe ile 1969 yılında iktidarı ele geçiren Devlet Başkanı Mohamed Siad Barre'nin 1991 yılında devrilmesinden sonra çalkantılı bir süreç yaşayan Somali'de, aşırı dinci terör örgütü Eş-Şebab 2006 yılında kuruldu. Arapça'da gençlik anlamına geliyor.

Terör kıskacındaki ülkede Eş Şebab geçen yıl çok sayıda saldırı düzenledi, patlamalarda yüzlerce kişi yaşamını yitirdi.

Somali'nin güneyindeki bazı köy ve beldelerin kontrolünü elinde tutan El Kaide ile bağlantılı örgüt, hakim olduğu alanlarda 'şeriat kuralları' dediği kuralları hayata geçiriyor.

Ülkede son dönemde örgüte ait karargahlar insansız hava araçları ve özel hükümet güçleri operasyonlarının hedefinde. Örgüt, ülkedeki şiddet eylemleri, rehin alma ve suikastlardan sorumlu tutuluyor.

Terörün kıskacındaki ülkede büyük patlama!

PAYLAŞ