Topuklu giymeyen kadın işten atıldı, milletvekilleri ayağa kalktı

İngiltere'de, resepsiyonda çalışan kadın, topuklu ayakkabı giymediği için işten atıldı. Vekiller, kadınlara yönelik cinsiyetçi giyim kurallarının yasaklandığını hatırlattı.

İngiltere'de resepsiyon görevlisi olarak çalıştığı muhasebe firmasından, yüksek topuklu ayakkabı giymediği için eve gönderilen Nicola Thorp'un başına gelenler üzerine, milletvekilleri kadınlara yönelik cinsiyetçi giyim kurallarını yasaklayan yasaların uygulanması çağrısı yaptı.

İŞTEN ATILAN KADIN PARLEMENTOYA BİR MEKTUP YAZDI

Nicola Thorp, Aralık 2015'te yaşadığı olay üzerine parlamentoya bir dilekçe yazmış ve dilekçesi 150 binden fazla imza toplamıştı. Thorp'un girişimi üzerine milletvekillerinin başlattığı soruşturmada, daha kısa etekler giymeleri, gömleklerinin düğmelerini açmaları söylenen ve tırnak cilasından, saç renklerine sıkı bir giyim-kuşam yönetmeliğine bağlı kalmaları talep edilen kadınlar ifade verdi.

PARLEMENTO KADININ İŞTEN ATILMASINI KANUNLARA AYKIRI BULDU

Soruşturmayı yapan parlamento komisyonunun başkanı Helen Jones, "Nicola Thorp'un işvereninden gördüğü muamele kanunlara aykırı ancak bu ücretsiz evine gönderilmesine engel olmadı. Dinlediğimiz ifadeler de Nicola'nın tek örnek olmadığını gösteriyor." dedi.

"ERKEKLERE NEDEN BU KURALLAR UYGULANMIYOR"

Thorpe, büyük muhasebe şirketi PricewaterhouseCoopers'ın Londra'daki ofisinde resepsiyon görevlisi olarak çalışırken, evine gönderilmişti. Nicola Thorp, kendisini PWC'deki işe yerleştiren iş bulma ajansı Portico'nun beş ila 10 santimetre arasında topuklu ayakkabı giyilmesini öngören kurallarına karşı çıktı.

"YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI GİYMEDİĞİM İÇİN BUNLAR OLUYOR"

Gün boyunca yüksek topuklu ayakkabı giymenin sağlığı için kötü olduğunu söyleyen Thorpe, erkek iş arkadaşlarına aynı kuralların uygulanmadığına dikkat çekti. Thorp, "Bütün bunlar bir çift yüksek topuklu ayakkabı yüzünden başlamış olabilir ancak İngiltere'deki iş yerlerinde uygulanan ayrımcılığı göstermesi bakımından hayati önemde. Parlamento komisyonunun internet forumları sayesinde yüzlerce kadın başına gelenleri anlattı. Mevcut sistem işverenden yana." dedi.

DAHA KISA ETEKLER GİYİNİN, GÖMLEKLERİNİZİN DÜĞMESİNİ AÇIN

Tartışmalardan sonra İş bulma ajansı Portico'nun değiştirmesi beklenen, giyim kuşam kurallarına yönelik düzenlemelerden bazıları şu şekilde: Komisyonda ifade veren kadınlar ayrıca, Noel alışverişi yapan erkekler için daha kısa etekler giymeleri ve gömleklerinin düğmelerini açmalarının istendiğini anlattı.

KADINLAR TACİZE UĞRADIĞINI SÖYLEDİ

Perakende sektöründe satış temsilcisi ve resepsiyonist olarak çalışan kadınlar tacize uğradıklarını, hostesler de sosyal medyada müşteriler tarafından nasıl takip edildiklerini belirttiler. Parlamento komisyonunun raporunda yasaların uygulanması ve işverenlere yasal zorunluluklarını hatırlatmak, çalışanlara da nasıl şikayet edebileceklerini anlatmak için bir kampanya başlatılması talep edildi.

PAYLAŞ